Prve trešnje samo što nisu stigle na pijace i u prodavnice, a mediji već pišu o tome da ćemo ih plaćati kao suvo zlato. One su slatke i sočne, ali se očekuje da će im cena biti gorka i da ćemo na tezgama za kilogram morati da izdvojimo od 500 do 800 dinara.
Zlatko Ignjatović, proizvođač trešanja iz Ritopeka, rekao je za emisiju „Probudi se“ na TV Nova istakao je, pre svega, da će ova godina, kada su u pitanju trešnje, biti pozna, jer je vreme bilo nepovoljno.
Kada su u pitanju cene, Ignjatović kaže da još uvek niko ne može da zna šta će kupce da sačeka na pijacama i u prodavnicama.
„Svašta se priča – neko daje na veliko po 300 dinara, a čujem da su na pijaci po 500, ali to su sve priče, ja još nisam pare video od trešanja“, kaže Ignjatović.
Navode u medijima, da će potrošači trešnje i kajsije plaćati kao suvo zlato, Ignjatović odbacuje kao netačne.
„Ja bih voleo da to bude, ali neće biti tako, sigurno“, kaže Ignjatović.
Ignjatović dodaje da očekuje dobru otkupnu cenu, s obzirom na to su prošlogodišnje cene „na veliko“ bile preniske – u proseku 180 dinara.
„Nama je to mala cena, jer nas samo berba košta 60 dinara po kilogramu. Videćemo ove godine šta će biti, ja se nadam većoj ceni jer je sve poskupelo – hrana, nafta, sve je otišlo gore, samo je naša cena ostala ista“, kaže Ignjatović.
Ovaj proizvođač voća kaže da ljubitelji trešanja, uprkos hladnom vremenu i snegu, mogu da očekuju kvalitetne plodove u prodavnicama i na pijacama.
Kada su u pitanju radnici, koje ovaj poljoprivrednik naziva borcima, u njegovom voćnjaku ima dovoljno, kao i prethodnih godina, a što se tiče cene njihovog rada – dnevnica je prošle godine bila oko 3.500 do 4.000 dinara, a to se nije menjalo ni ove godine.
Ceo prilog pogledajte u videu na početku teksta.
BONUS VIDEO Rajko iz Bele Palanke poklonio sav rod višanja