U savrememenom društvu digitalna komunikacija je izgleda postala izuzetno dominantna, kao da volimo da živimo više u virtuelnom, nego stvarnom svetu oko nas. Sa tim u vezi, da li znamo šta označava termin "fabing"? Tako se u medijima nedavno pojavio naslov "Da li "fabujete" svoju decu?". A u pitanju je specifičan pojam za koji mnogi nisu čuli, a zapravo predstavlja veoma štetno ponašanje odraslih - roditelja, ponekad i dece.

Jedno istraživanje Centra za nestalu i zlostavljanu decu pokazalo je da čak 80 posto ispitanika nije čulo za „fabing“. Možda smo i sami tome vrlo često izloženi ili čak tako nešto činimo drugima?

O fabingu u jutarnjem programu „Probudi se“ govorili su psihoterapeut Marina Paunović i profesor fizičkog vaspitanja i sporta Milan Stošić.

Termin „fabing“ znači da ignorišeno sagovornika dok stalno gledamo u telefon.

Stošić upozorava da je deci zbog telefona poremećena pažnja.

„Deca su emotivno i psihički iscrpljena. Iscrpljivanjem dece digitalizacijom rezultira umorom, poremećajem pažnje, poremećajem sna, trzavicama. Telefon je beg od stvarnosti i čitav jedan unutrašnji svet“, smatra Stošić.

Paunović ističe da odrasli treba da smanje korišćenje telefona i to je pravi primer.

„Ne smemmo da zaboravimo da digitalna komunikacija ne može zameniti verbalnu. Otuđivanjem pravimo niz mogućih nesporazuma u komunikaciji. Društvene mreže i telefoni remete i partnerske odnose. Ništa nije toliko urgentno da deca ne mogu da izdrže 45 minuta bez telefona“, kaže Paunović.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Da li znate šta je „fabing“, jer sigurno „fabingujete“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar