Njihova mudrost nas uči, a životno iskustvo inspiriše. Oni su naš most sa prošlošću, a mi njihov sa budućnošću. Da, danas pričamo o našiim bakama i dekama, jer 1. oktobar je Međunarodni dan starijih osoba.
Da li su stigmatizovani, da li su zaboravljeni ili usamljeni? Kako se prema njima odnosimo, koliko brinemo i da li često zaboravljamo da ćemo i mi jednog dana biti – oni?
To su samo neka od pitanja za goste jutarnjeg programa „Probudi se“ – poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Brankicu Janković i montažera u penziji Marijana Živanovića.
Životni vek se produžio i sada premašuje 75 godina u polovini zemalja sveta. Predviđa se da do 2030. godine starije osobe nadmašiti broj mladih na globalnom nivou.
Poverenica je opisala život većine starijih u našoj zemlji i prokomentarisala da li su oni zaboravljeni i prepušteni sami sebi.
Janković istiće da stariji sugrađani ne podnose u velikoj meri pritužbe za zaštitu od diskriminacije.
„Stariji sugrađani nisu navikli da se žale. Mnogi stariji ne znaju za svoja prava ili „ne vide sitnim slovima šta piše“. Svaki peti stanovnik naše države ima više od 65 godina i ima mnogo programa za digitalno opismenjivanje starijih osoba“, rekla je Janković.
Živimo u društvu u kojem se favorizuju brzina i mladost, te je Živanović opisao kako se starije osobe snalaze, kako se on snalaz, obzirom da spada u red penzionera koji jesu u penziji, ali se trude da žive i dalje punim plućima.
Živanović ističe da bi bilo lepo da se izmapiraju ljudi stariji od 65 godina i da im se ponudi pomoć bar oko dostave hrane.
„Protivnik sam staračkih domova ovakvih kakvi su sad koncipirani“, rekao je Živanović.
Savremeno društvo karakteriše demografsko starenje, procene su da će se broj starijih u periodu od 2000. godine do 2050 udvostručiti i sa 605 miliona porasti na 2 milijarde. Evropa će svakako biti najstariji kontinent sa 33,6% starijih osoba u ukupnoj populaciji, dok će u Srbiji 2050. godine 32,3% stanovnika biti starije od 60 godina. Ove činjenice dovele su do toga je je počelo više da se govori o starenju ne samo kao o problemu, već kao o izazovu koji se postavlja pred vlade, institucije, akademski i civilni sektor,kao i same starije. Upravo Međunarodni dan starijih osoba 1. oktobar predstavlja mogućnost za pokretanje dijaloga u društvu.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Može li u Srbiji da se zdravo i aktivno ostari?