Aleksa Dokić, profesor Ekonomskog fakulteta, Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije i Aleksandar Milošević, urednik Nove ekonomije, bili su gosti emisije "Pokreni se" na televiziji Nova S u kojoj su komentarisali koliko košta život u Srbiji.

Gosti su komentarisali odziv građana na bojkot kupovine u velikim trgovinskim lancima zbog visokih cena u Srbiji i zemljama u regionu.

„Može se reći da je odziv bio značajan, imajući u vidu kada vam opadne dnevni promet za gotovo trećinu, to je veliki udarac za kompanije. Međutim, ne stradaju od toga samo trgovinski lanci, dakle to je ceo jedan niz formiranja cene, od primarne proizvodnje, prerade, distrikucija, određenih marketinških stvari i svakako, na kraju, maloprodaje. Ono što je bitno istaći, jeste da, kada govorimo konkretno o onome što se najviše kupuje u prodavcima, a to je hrana, samim tim sve ovo dosta pogađa primarno poljoprivrednu proizvodnju i u okviru nje, pored ratarstva, tu svakako ulazi i stočarstvo, koje je odavno pod velikim pritiskom u Srbiji“, rekao je Stanić.

Profesor Aleksa Dokić istakao da je potrebno sistemsko rešenje.

„Kad pričamo o ovoj temi, prvo, sa jedne strane mi je veoma drago što postoji svest da neki problem postoji. Drago mi je što imamo ovu situaciju u smislu podizanja kolektivne svest oko ove problematike. Sa druge strane, uvek mi teško pada što pričamo o nečemu što je sistemski problem, a nemamo sistemsko rešenje“, rekao je Dokić.

Celo gostovanja pogledajte u video prilogu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar