Stara Pazova, deponija, prilog, Šta gori u Staroj Pazovi, emisija Među nama, Medju nama
Foto: Nova S

Svake godine ista priča. Divlje deponije niču na sve strane, ali i one koje bi trebalo da su pod nadzorom lokalnih samouprava, čim dođu topliji dani, gore i zagađuju ionako zagađen vazduh u Srbiji. Vlast sem priče požar gasi kad izbije, ali ne sprečava njegov uzrok. Zato ovih dana gore deponije u Staroj Pazovi i Sopotu.

Gori nebo, gori zemlja, a gore i deponije. Sve to zbog jučerašnjeg najtoplijeg juna u poslednjih 100 godina u Srbiji. Gde ima dima ima i vatre, međutim iako se dim širi deponijom u Staroj Pazovi, kažu nadležni vatre danas nema.

„Danas i juče je saniranje deponije koja se preksinoć oko 19.30h zapalila. Usled ovih ekstremnih visokih temperatura došlo je do eksplozije gasa koji se nalazi ispod i mi smo sanirali to jučerašnjim i današnjim radom. Nasipa se zemlja da ne bi mogao požar da se širi, ravna se, razvlači se i na taj način se gasi“, kaže Živko Jovanović iz JKP „Čistoća Stara Pazova“.

„Zapaljenje deponije predstavlja incident visokog ekološkog rizika. To može biti samozapaljenje, apsolutno je na tim debelim naslagama smeća, postoje takvi gasovi koji se razvijaju, metan čuveni iz deponija. Smeće kad se sipa iz kanti seoskih ili gradskih, to može da bude već zapaljeno i da tinja i kad dođe na smetlište kad se prospe onda se proširi to zapaljenje i onda nastupa taj problem koji je užasan“, istakao je Branislav Božović, bivši sekretar Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

Požari na staropazovačkoj deponiji dešavaju se par puta godišnje, a iz komunalnog preduzeća kažu da je na teren izašla komuinalna i ekološka inspekcija opštine Stara Pazova, čiji se rezultati analize čekaju. Do tada ekolozi upozoravaju.

„Dim nije fikcija, dim je materija. Ludi moraju da shvate da moraju da se sklanjaju iz takve vrste zapaljenja, jer su produkti zapaljenja, taj dim on je kancerogen i to vrlo visoko. To nije lokalni problem, to je problem zdravlja stanovnika Srbije. Nije to nama neko doneo iz vasione, mi to smeće proizvodimo“, dodao je Božović.

Zato, Božović upozorava da nijedna deponija ne sme da bude bez svakodnevnog nadzorai i apeluje na one koji donose političke odluke da sa priče pređu na dela, a da ekologiju shvate kao primarnu kategoriju za ulaganje, jer time ulažu u zdravlje nacije.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar