Foto: Printscreen; Ranko Demirević

U dva dana zabeležena su tri smrtna slučaja na kupalištima u Beogradu - jedno dete je nastradalo na bazenu na Košutnjaku, a dva muškarca utopila su se u Dunavu. Ranko Demirević, spasilac Crvenog krsta, rekao je u jutarnjem programu "Probudi se" da svako zna koliko je osposobljen za plivanje, ali ono što se ne preporučuje je plivanje i rashlađivanje tamo gde ne postoji angažovana spasilačka služba.

„Poštujte osnovno pravilo bezbednosti na vodi. Prvo i osnovno, ako ste na odgovarajućem plovilu, uvek morate da imate prsluk. Ne ulazite naglo u vodu, pogotovo sada kada je vreme ovakvo, kada ste pregrejani. Postepeno se rashladite, od spolja ka unutra, ka centralnom delu tela“, naveo je Demirević.

On je rekao da ono što može da utiče na bezbednost u rekama je samo dno.

„Nikad ne znamo šta se nalazi ispod. Drugo, to je sama jačina reka. I onda postavljamo pitanje da li smo dobar plivač. Nemojte postavljati pitanja, poštujte pravila bezbednosti na vodi. Ne kupajte se tamo gde ne postoji odgovarajući nadzor, gde ne postoji spasilačka služba. Poštujte pravila definisana od strane kupališta. Nemojte da boravite na plovilu, a da nemate spasilački prsluk, ili ukoliko već idete na određena kupališta, nemojte da se kupate van zona, gde to nije dozvoljeno. Znači, kupajte se u zonama bezbednosti gde je ograđeno. Tu je najlakše spasilac da dođe do vas“, dodao je Demirević.

On je naveo da na žalost na početku sezone imamo tragične događaje, ali da generalno u Srbiji ljudi poštuju ta pravila ponašanja na kupalištima, te da prema Eurostat statisci podaci govore da je Srbija čak ispod proseka utapanja na nivou Evrope – 1,1 utapanje na 100.000 građana.

„Prema toj statistici iz 2017, Letonija na primer beleži 5,6 utapanja na 100.000 građana, dok Luksemburg ne beleži ni jedno“, rekao je Demirević.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar