Poplave, oluje, požari, zemljotresi - sa time se sve češće srećemo, a Srbija je bez adekvatnog odgovora i reakcije u takvim katastrofama. Danas se obeležava svetski dan civilne zaštite - a mi ga praktično dočekujemo bez tog sistema koji treba da spreči drastične posledice. Koliko smo bezbedni i da li smo spremni da reagujemo u kriznim situacijama i elementarnim nepogodama, to ovoga jutra pitamo pukovnika u penziji Miodraga Savića, nekadašnjeg prvog čoveka Uprave za odbranu.

„Srbija, nažalost, nema odgovarajući sistem civilne zaštite, kao ni jedinice civilne zaštite opšte namene koje treba da budu najbrojnije i trebalo bi da se nalaze u svakoj jedinici lokalne samouprave. Ponavljanje istih greški i problema kod poplava i širenja šumskih požara posledica je nepostojanja jedinstvenog državnog organa za civilnu zaštitu“, kazao je Savić.

Podseća da je Srbija do 2006. godine imala jedinstven sistem, nasleđen iz bivše Jugoslavije, ali je on urušen, kako kaže, lošim odlukama i birokratskim načinom rešavanja problema. On dodaje da ne postoje budžeti namenjeni razvoju civilne zaštite, postoji Sektor za vanredne situacije unutar MUP-a, ali praksa, po njegovom mišljenju, pokazuje da se problemi rešavaju ad hoc, uz angažovanje političara.

On je dodao da se Sektor za vanredne situacije MUP-a oslanja u vanrednim situacijama isključivo na profesionalne vatrogasno-spasilačke jedinice a potpuno je zanemarena civilna zaštita koja je nekada postojala.

Napomenuo je da je Beograd tokom 2019. počeo sa formiranje sistema civilne zaštite, ali da je formiranje obustavljeno zbog niza loših odluka.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Rekonstrukcija skloništa u Bloku 70 a

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar