Zbog prenatrpanosti svojih zatvora Danska će od Kosova iznajmiti 300 zatvorskih ćelija u narednih deset godina. Kosovo će od tog posla imati korist od 210 miliona evra. Međutim, neophodno je da ovu nameru Ministarstva pravde ratifikuje i Skupština Kosova.
Reporter: Đuro Svilar
Kosovo je jedina zemlja na Balkanu koje je potpisala sporazum sa Danskom o slanju njenih zatvorenika na odsluženje kazne u zatvor u okolini Gnjilana. Može li Kosovo da iznajmljuje svoje zatvore Danskoj?
Politički analitičar Fatmir Šeholi smatra da bi bilo poželjno da Kosovo to uradi, obzirom da će legitimitet i suverenitet održavanja tog zatvora, održavati Danci, a što će samo administrativni deo biti kosovski.
„U tom smislu smatram da ne bi bilo loše. Međutim imamo sigurno tu problema u smislu da li će opozicija da podržava to jer treba 2/3 podrške u Skupštini Kosova“, dodaje Šeholi.
„Ugovorom između Danske i Kosova se ne krši međunarodno pravo, ali postoji velika izvesnost da će doći do povrede prava osuđenih lica koji izdržavaju kaznu u nekoj drugoj državi. Tu je osuđenik u situaciji da je jako udaljen od svog mesta prebivališta, što znači da je uskraćen za kontakt sa svojim najbližima. Ono što predstavlja još veći problem to je pitanje živeti u zatvoru u kome se ne govori njihov jezik“, ukazuje advokat Miloš Janković.
Iako se Ministrstvo pravde Kosova hvali činjenicom da je Danska odabrala Kosovo za smeštaj viška svojih zatvorenika zbog, kako kažu, dobrog tretmana, nevladine organizacije u Prištini navode da je stanje u kosovskim zatvorima veoma loše.
„Kosovo ne može baš da se hvali sa pravosuđem ovde, obzirom da smo imali mnogo problema oko toga i jedan od razloga što i dalje nemamo liberalizaciju viza je upravo taj način i pristup u pravosuđu i obzirom da se nije uradio veting i dalje, mislim da u tom smislu civilni sektor je u pravu“, napominje politički analitičar Fatmir Šeholi.
Advokat Miloš Janković smatra da situacija nije baš tako sjajna kao što se pokušava da se predstavi.
„Činjenica je da su oni izgradili neke nove zatvore, ali novi zidovi, novi krovovi, novi prozori ne znače da unutra ima svetla za one koji ipak moraju bez obzira šta su radili da ostvaruju svoje pravo na dostojanstveno poštovanje njihove ličnosti“, kaže Janković.
Pritvorski centar u selu Pasjak kod Gnjilana, trebalo bi da funkcioniše prema danskom zakonu o tretmanu zatvorenika. Iako, pravno ne postoje smetnje za realizaciju iznajmljivanja zatvora jedne države za potrebe druge, stanje zatvora i boravka osuđenika u njima pratiće Evropski komitet protiv mučenja.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar