Poslednjih nedelja dojave o bombama upućene su gotovo svim školama u glavnom gradu. Na sreću, sve su da sada bile lažne. Koliko ih ozbiljno shvatamo? Sa kojih adresa stižu, zašto se to dešava i kako utiče na bezbednost pitamo našeg gosta profesora Zorana Kekovića sa Fakulteta bezbednosti i Centra za analizu rizika i upravljanja u krizama.
Identifikovano je nekoliko osoba koje već neko vreme šalju dojave skoro svim školama u Beogradu da su u njima postavljene bombe. Među njima je jedna osoba iz inostranstva.
„Siguran sam da policija i nadležni organi ozbiljno pristupaju ovom problemu istručno prikupljaju informacije kako bi se akteri takvih događaja procesuirali“, kaže Keković.
Govoreći o načinu provere prilikom dojave, ističe da je dobro što će policija pregledati svaku školu pre početka nastave ali ističe da bi to trebalo da se sprovede i u đačkim i studentskim domovima kao i visokoobrazovnim ustanovama,
„Sva ona mesta gde boravi veći broj ljudi su potencijalno ugrožena. Sve ono što se radi da se unapredi bezbednost je dobro ali ne sme da bude kratkog daha“, upozorava.
Keković kaže da će provera svakako unaprediti nivo poverenja u bezbednost te institucije ali to, smatra, ne znači da će dojave prestati, jer oni koji to rade imaju za cilj da izazovu negativnu pažnju i publicitet.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
PROČITAJTE JOŠ:
BONUS VIDEO Dojave o bombama: Može li MUP da doaka pošiljaocima, šta će se desiti ako stignu na dan izbora?