Foto:Nova

Od jutarnjih časova predstavnici Ministarstva informicanja, medijskih i novinarskih udruženja na inicijativu OEBS-a pregovaraju o spornim stavovima nacrta medijskih zakona.

Na inicijativu OEBS-a održan je sastanak predstavnika vlasti sa predstavnicima medijskih i novinarskih udruženja, sve zbog spornih članova predloga medijskih zakona, dodatih preko noći. Posle sastanka zvaničnog saopštenja nije biilo.

„Postignuto je ono što se govorilo od početka, a to je brisanje ta dva stava koja su bila sporna. Jedan koji se odnosi na to da, ukoliko se operator ne dogovori sa emiterima koji imaju nacionalnu frekvenciju, da će o tome odlučivati REM, što bi značilo da bi tu cenu mogao da postavi REM, koja ne bi bila realna i tržišna i na taj način bi to u nekoj budućnosti značilo gašenje medija koji nisu u skladu sa većinski opredeljenim medijima u Srbiji. Drugi stav je izmenjen, i on se odnosio na numeraciju koja se odnosi na kanale sa nacionalnom frekvencijom. Po tom stavu, koji je preko noći ubačen u nacrt zakona, govorilo se o tome da bi na prvom kanalskom mestu trebalo da bude RTS, a potom sve stanice koje imaju nacionalnu frekvenciju. Ipak, RTS će biti na prvom mestu, na drugom će biti RTS 2 ili RT Vojvodina, dok će kasniji redosled određivati operater“, izvestio je novinar televizije Nova, Đuro Svilar.

U narednih godinu dana trebao bi da usledi reset REM-a, zapravo da država više neće birati članove ovog tela, ali se o tome neće odlučivati u narednih godinu dana, zbog izbora koji se očekuju. Svoje mišljenje izneli su i pojedini učesnici sastanka.

„Izmena zakona o elektronskim medijima koje je predložila Vlada Srbije, pokušaj je gašenja poslovanja SBB-a.  Ovim zakonom se zapravo legalizuje protekcija televizija sa nacionalnom frekvencijom. Tako će praktično operator, u ovom slučaju SBB, biti prinuđen da plaća cenu koju određuju davaoci medijske usluge, pa makar ona bila i 10 puta veća od realne. Mislim da gledaocima mora da bude jasno da ovakav potez vlasti ugrožava ne samo poslovanje SBB-a, nego i građane Srbije koji žele da se slobodno informišu. Nezavisne televizije ne bi imale gde više da se prikazuju a da ne pominjem ugrožavanje egzistencije preko 1.800 zaposlenih u SBB-u“, rekao je direktor SBB-a Milija Milija Zeković za emisiju „Među nama“.

***

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar