Prema espreso indeksu najveću kupovnu moć u Srbiji imaju Kostolac, Obrenovac, ali i Lajkovac.
Espreso indeks nam pokazuje kupovnu moć građana pomoću cene kratkog espresa i prosečne plate. Sa druge strane, Svrljig i Raška su mesta koja imaju najmanji ovaj indeks.
Nenad Jevtović, direktor Instituta za razvoj i inovacije, kaže da su izradom ovog indeksa hteli da ukažu na različitu kupovnu moć građana u odnosu na cene kafe u različitim delovima Srbije.
On kaže da su anketirani ugostiteljski objekti u centru koji nemaju, kako kaže, specifične karakteristike.
„Ono što smo želeli da utvrdimo gde je kupovna cena veća ili manja“, izjavio je Jevtović u emisiji „Probudi se“ na TV Nova S.
Kako kaže, ono što je pokazalo ovo istraživnaje jeste da najveći indeks imaju opštine u kojima su dominantne ekonomske oblasti rudarstvo i energetika, odnosno ona područja u kojima se se nalaze termoelektrane.
Zbog ovih postrojenja plate su visoke u odnosu na srpski prosek, a cene espresa su ipod proseka jer nisu mnogo, kako navodi, urbanizovana mesta.
Mihailo Kovačević, vlasnik Gradske pržionice, ističe da cena kafe zavisi od nekoliko faktora kao što su nabavna cena, kvalitet, kao i to da li ugostiteljski objekti imaju svoju opremu ili rentiraju opremu od dobavljača.
„Razlika je dupla u ceni ako imate svoju opremu ili ne“, ocenjuje Kovačević.
Dodaje da nije isto da li se ugostiteljski objekat nalazi u glavnoj ulici, poslovnoj zgradi ili na periferiji grada.
On navodi da se cena kafe kreće od 2 evra pa i do više od 100 evra, ali kako navodi, cena kafe je skuplja u specijalizovanim kafićima gde koriste, kako kaže, kvalitetne sirovine, ali i da se koristi skuplja oprema.
„Najbolja kafa se pije u specijalizovanim radnjama jer koriste specijalne sirovine i imaju obučeno osoblje“, kaže Kovačević.
Bonus video – Anketa: Sa Beograđanima smo vežbali novohrvatski govor
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare