Šta se sprema izmenama Krivičnog Zakonika i Zakona o Krivičnom postupku. ? Pravnici i advokati - koje predložene izmene plaše, upozoravaju, vlast u svim telima ima većinu ali zamišljeno ne bi smelo da prođe. Jer zamišljeno je i da se robija zbog objava na društevnim mrežama i da se ukine član o policijskom iznuđivanju iskaza. Da li se još jednom, kao onomad u slučaju Zakona o policiji, nabacuje lopta predsedniku- koji će nacrt vratiti na doradu da ga više niko i ne pomene - Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Dok u Narodnoj skupštini traje rasprava o litijumu, vlast ne časi časa, pripremajući i zakonski okvir za pomoć u eventualnoj realizaciji projekta Jadar. Do sada su mogli da vas zbog javno iskazanog stava hapse, privode, oduzimaju mobilne telefone i računare, pretresaju stanove i drže u pritvoru do 30 dana. Najavljenim izmenama krivičnog zakona, državni organi moći će još više.

„Ovim izmenama mi dobijamo i neka krivična dela koja će legitimizovati postojeće ponašanje i postupke i policije i ovdašnjeg VJT u Beogradu. Prava namera izvršne vlasti je zapravo ograničenje slobode mišljenja, slobode društvenog aktivizma, slobode delovanja i mogućnost da završite iza rešetaka kada na društvanim mrežama pišete, objavljujete, delite određene sadržaje, a zakonodavac pretenduje da propiše i zabranu pristupa takvom sadržaju“, poručuje advokat Ivan Ninić.

Advokat Sead Spahović u kritici predloga izmena krivičnog zakona i zakona o krivičnom postupku ide korak dalje, tvrdeći da se ovde radi o ideologiji, a ne o nezavisnom sudstvu.

„Ovo nisu izmene, ovo je novi zakon. Zašto, zato što se menja fundamentalna stvar u zakonu, koncept neutralnog sudije, to više nećemo imati. Ovaj sada postojeći zakon je etablirao prvi put u istoriji Srbije neutralnog sudiju, a to znači da tužilac mora da dokaže optužbe, a to znači da postoji pretpostavka nevinosti. Jer suština pretpostavke nevinosti da tužilac mora da dokaže svoje optužbe van razumne sumnje, a ne da sudija dokazuje. Građane čeka da onaj ko bude optužen biće osuđen“, kaže Spahović.

„Ja ne bih išao tako daleko da dam takve kvalifikacije, ali smatram da se ovim izmenama zapravo vraćamo na onaj prethodni ZKP i da se vraća načelo materijalne istine. Kada je tako nešto bilo sudu omogućeno po pravilu se to svodilo na to da sud staje bliže poziciji tužioca i da izvodi dokaze koji su potrebni za osuđujuću presudu. Ja nisam pristalica vraćanja načela materijalne istine u ZKP“, rekao je Vladimir Beljanski, predsednik Advokatske komore Vojvodine.

Istine radi, saopštenjem se oglasila i ministarka pravde, Maja Popović, koja kritike na račun izmena krivičnog zakonika naziva manipulacijom i politikanstvom u cilju obmane građana.

„Predstojeće izmene i dopune nemaju za cilj ograničavanje ljudskih prava i sloboda zajemčenih Ustavom i međunarodnim ugovorima, kao što su sloboda okupljanja, sloboda mišljenja i izražavanja, sloboda kretanja i dr. Naprotiv, kako je i naglašeno u obrazloženju izmena i dopuna, usled porasta kriminaliteta u određenim oblastima, kao i razvoja novih tehnologija, propisana su nova krivična dela, kojima se šalje jasna poruka o potrebi efikasnijeg suzbijanja ovakvih oblika ponašanja“, poručuje ministarka Popović.

Ovakva saopštenja ne iznenađuju advokata Ninića, jer kako kaže, zna da će ministarstvo pravde i ministarka reći da je bilo i advokata u radnoj grupi, zanemarujući činjenicu da su predstavnici advokatskih komora u tom vladinom telu manjina.

„Nije ovo i ništa netipično za ovu vlast, kad žele nešto da provuku, formiraju radnu grupu, to se provuče ispod žita, nešto se prepegla amandmanima i onda javnost bude zatečena kad zakon dobije tu finalnu verziju i stupi na snagu. Vlast uvek ima interes da nešto provuče ispod žita i ispod radara. Sve ono što smatra da je koristan alat i jedan represivni mehanizam za obračun sa političkim neistomišljenicima“, kaže Ninić.

„Taj koncept koji je uveden 2011. to je ono što sada smeta ovim patriotama, oni hoće sudiju inkvizitornog koji će da završi posao na pretresu. Imamo tužilačku istragu i sad da uvedu još inkvizitornog sudiju na pretres i niko ne može da se odbrani. Oni se pozivaju na ZKP Kraljevine jugoslavije iz 1929. Taj zakon je donet za vreme šestojanuarske diktature kad je kralj ukinuo ustav, ukinuo parlament, ukinuo političke stranke i doneo“, rekao je Spahović.

Suprotno Niniću, predsednik Advokatske komore Vojvodine ne misli da se izmene zakona rade u tajnosti, jer su u oktobru zakazane javne rasprave u apelacionim sudovima , prva je u Novom Sadu u petak 11. , a slede i rasprave u Beogradu, Kragujevcu i Nišu. Nada se Beljanski da će se izmenom zakona definisati šta je to nezakonit dokaz koji se ne sme koristiti u krivičnom postupku, kao što je fotografisanje i snimanja koja nisu urađena na osnovu naredbe suda.

Hoće li to značiti i uvođenje prepiski putem skaj aplikacije u validan dokaz?

„Najverovatnije da, ali to treba posmatrati, opet ću se vratiti na stručnu raspravu u pogledu važenja zakona. Ove izmene i dopune će se odnositi na nove krivične postupke, bar je za sada tako predviđeno u prelaznim i završnim odredbama, što znači da se na stare postupke neće odnositi, odnosno na postupke koji su u toku“, smatra Beljanski.

Krajem 2022. godine Vlada Srbije povukla je iz procedure Nacrt zakon o policiji, pod pritiskom i tvrdnjama javnosti da je reč o politizaciji policije i pokušaju da se na protivustavan način poveća broj policijskih ovlašćenja, što je čak podrazumevalo ulazak u tuđi stan i druge prostorije, bez sudskog naloga. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, povlačenje zakona objasnio je kao prihvatanje molbe predsednika Vučića., čeka li nas ponovo takav scenario ili ovoga puta šef države neće biti onaj poslednji glas razuma.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – „Zatvor za objave na društvenim mrežama“: Advokat Vladimir Terzić o izmenama Krivičnog zakonika

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare