Foto: Nova S

Rezolucija o Srbiji za koju je glasalo 586 poslanika evropskog parlamenta traži od naših vlasti da dešavanja u fabrici Linglong dobiju sudski epilog, ali i da predsednik Vučić smiri tenzije i pozove na otvoreni dijalog sve političke partije. A koliko za rezolucije evropljana mare resorni ministri?

Autor: Đuro Svilar

„Zemljo moja, zemljo moja…“.

Nisu ovo suze Darije Kisić Tepavčević zbog stanja u kojoj se nalaze radnici Linglonga u Zrenjaninu, ni zbog rezolucije Evropskog parlamenta. Ministarka je danas bila emotivna zbog druženja sa borcima Prve proleterske brigade. Sem fotografisanja i ljubljenja bez maski, ni ona, ali ni predsednik skupštine Srbije, nisu imali vremena za komentar na rezoluciju evroparlamentaraca.

Iako srpske vlasti smiruju javnost da rezolucija koja stiže iz evropskog parlamenta nije obavezujuća, ona ima političku težinu.

„Ne treba uopšte potcenjivati EU parlament. On ima težinu, on stvara klimu. Ova konkretna rezolucija stvara jednu političku klimu u EU. 1Upravo slučaj Linglong i status vijetnamskih radnika pokazuje da mi sve više odstupamo od nekih evropskih standarda. To je jedna najava da EU zapravo takvu vrstu rada i radnih uslova neće tolerisati“ smatra Jelica Minić organizacije Evropski pokret u Srbiji.

Viola fon Kramon, poslanica Evropskog parlamenta smatra da je situacija u Srbiji veoma polarizovana, a da odgovornost za to snosi vladajuća stranka i njeni tabloidi.

Čarolija ili ne, poslednja rezolucija za koju je glasala velika većina poslanika evropskog parlamenta nije prva koja nije poboljšala stanje demokratije u Srbiji, zato javnost s pravom sumnja u njenu svrsishodnost.

„To je adhok dokument koji je u svakom slučaju delovao otrežnjujuće, da ne vlada idila u našim odnosima sa EU kao celinom. Ova rezolucija je pokazala da je to u stvari jedan ambivalentan potez koji podrazumeva da će se sve u Srbiji mnogo intenzivnije pratiti i nadgledati“ kaže Minić.

Sumnja na prinudni rad i trgovinu ljudima na izgradnji kineske fabrike Linglong, ekološki protesti, napadi huligana na demonstrante u Šapcu, dovoljno je za obećanje Evropske komisije da uzme sve ovo u obzir pri izradi izveštaja o napretku Srbije ka EU.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: Najava Novine NOVA za 22. Decembar

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar