O tome ko plaća dolazak stranih investitora u našu zemlju, u emisiji "Među nama", govorili su ekonomski novinar Miša Brkić i ekonomista Goran Radosavljević.
Ekonomski novinar Miša Brkić se na početku razgovora osvrnuo na to kako Srbija dogovara dolazak investitora u našu zemlju rekavši da su to „pregovori u četiri oka“.
„Predsednik naše države ode u posetu Kini, UAE, u Tursku, sad je bio i u Francuskoj i mi dobijemo informaciju da je Srbija, ili uzela neki kredit, ili naručila neku robu, ili pozvala strane investitore iz te države da dođu u našu zemlju. Neki će dobti subvencije i povlastice, neki će dobiti, umesto keš novca, koncesione olakšice“, naveo je Brkić dodavši da su svi ti ugovori „netransparatentni“ i da javnost „ne zna mnogo iako građani Srbije taj novac treba da vraćaju“.
Ekonomski novinar je naveo da postoji i druga grupa investitora „koji igraju na berzi“ (tkzv. „finansijski investitori“).
„Oni s vremena na vreme kupuju državne hartije od vrednosti, i ko to ume da prati (a mislim da to od nedavno ni ne može da se vidi), Srbija nekoliko puta mesečno emituje razne vrste kratkoročnih, srednjeročnih ili dugoročnih obveznica nominovanih u dolarima, evrima ili dinarima i kažu odjednom ‘sve smo prodali’. Kad pogledate krajnju sumu to su milijarde evra ili dolara u pitanju, a ta vrsta ulaganja čak nije ni ugovor o investiranju u određenu firmu ili projekat, to je novac koji na finansijskom tržištu dobija vlast i ona njime raspolaže po svom nahođenju“, objašnjava Brkić.
Ekonomista Goran Radosavljević, rekao je da je Srbija već od 2006. ili 2007. započela priču da „ide po svetu i lovi investitore da im plati da dođu“.
„To je tada bilo privremeno rešenje, dok se uslovi poslovanja i ambijent za poslovanje u Srbiji ne sredi, 20 godina kasnije nit se sredio ambijent za poslovanje, čak je i gori, a subvencije investitorima su veće nego ikada. U normalnoj zemlji, da dogovorite s investitorom da mu platite da dođe nešto da radi, se zove ‘korupcija’, a kod nas je to normalan način poslovanja“, ističe Radosavljević.
Raosavljević je dodao da smo mi ušli u jednu spiralu gde „nijedan novi investitor ne želi da dođe u Srbiju ukoliko ga ne iskeširamo“.
„Čak ni postojeći investitori, koji posluju ovde 10, 15 godina, kada hoće dalje da rade, kažu ‘dajte nove pare iako smo već tu’. Na kraju dana svi po malo zarade, ali izgube građani koji to plate. Na primer, investitor investira 100 miliona evra u fabriku u Kruševcu, država mu da 50 miliona, i to je novac iz budžeta“, priča ekonomista i dodaje da „pošto mi imamo deficit budžeta mi se zadužujemo da taj deficit popunimo“.
Radosavljević kaže da, kada je reč o finansijskom tržištu, „Srbija od 2011. nije otplatila ni cent jednog duga“.
„Mi se zadužujemo da otplatimo stari dug i da još malo potrošimo, i zato taj dug raste od 14, 15 milijardi do 37 milijardi“, zaključio je.
Celo gostovanje pogledajte u videu na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar