Više od godinu dana od početka rata u Ukrajini u Srbiji je i dalje veoma jako "pro-putinovsko" raspoloženje. To pokazuju istraživanja izdavačkog centra Demostat. Prema istom izvoru, zbog "antizapadne" propagande, veliki deo građana još uvek veruje da je agresija Rusije opravdana i legitimna.
Reporter: Đuro Svilar
Nas i Rusa 200 miliona, a tek kad nam pošalju S 400 jer onaj sa oznakom 300 nisu, niko nam ništa neće moći. Ruski napad na Ukrajinu nije agresija, već opravdana vojna akcija. Nije nas Rusija bombardovla, već NATO kom stremi Ukrajina. Šta su od ovoga činjenice, a šta bratske emocije i zablude?
„Rusija je godinama unazad percepirana kao zemlja koja je bratska, kao država koja će nam mnogo pomoći kada je reč o KIM, koja će da zaustavi priznanje KIM u Savetu bezbednosti UN ukoliko do toga dođe, kao zemlja koja najviše ekonomski ulaže u Srbiju, što većina od ovoga što sam rekla ili je poluistina ili apsolutno nije istina. Takođe, jak je dosta i anti ukrajinski narativ i antizapadni narativi i to sve dovodi do toga da se Rusija glorifikuje, a da se Ukrajina na neki način pokušava prikazati kao država koja je odgovorna za sve to što joj se dogodilo jer se približavala NATO-u, kao država koja širi nacizam i sl.“, kaže Ivana Petronijević Terzić iz Demostata.
„Što se tiče situacije sa Ukrajinom, nije isto, ne može da se poredi čin ruske agresije i čin NATO agresije. NATO je delovao iz poznatog razloga, a to je da rasparča Jugoslaviju i da pokuša da rasparče čak i Srbiju, što je u određenoj meri praktično i uspeo. Rusija ne ide za time da rasparča Ukrajinu, ona samo ide za time da deo Ukrajine za koji smatra da joj prirodno pripada, da njega uzme“, kaže Slobodan Samardžija, dugogodišnji dopisnik Politike iz Moskve.
Proruski narativ i propaganda se u Srbiji plasira godinama unazad, a posebno od 2014. i aneksije Krima. U tome im prema istraživanju DEMOSTATA svesrdno pomažu srpske vlasti, naročito sadašnja, koja od 2012. gradi mit o Putinu i ruskoj nepobedivosti, dok se narodu u Srbiji ne saopštavaju činjenice koje ne idu na ruku dobrih odnosa sa Rusijom.
Opširnije u prilogu emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar