Nemanja Šormaz iz Centra za visoke ekonomske studije rekao je u jutarnjem programu "Probudi se" da strani investitori godišnje dobiju od 50 do 60 miliona evra subvencija od države, dok se bespovratna sredstva za domaća mala i srednja preduzeća kreću od 15 do 20 miliona evra. On je naveo da strane firme dobijaju crveni tepih kad dođu u Srbiju, te da je plaćanje subvencija na neki način zamena za nedostatak reputacije, vladavine prava i izvesnosti.
„Prema našim preračunima, strane investicije godišnje dobiju oko 50 miliona do 60 miliona evra, dok bespovratna sredstva i subvencije koje dobijaju mala i srednja preduzeća se kreću od 15 do 20 miliona evra. To nije zanemarljivo, naročito kada znate da u jednom korupusu imate par desetina, a u drugom desetine hiljada preduzeća“, rekao je Šormaz i dodao da stranih firmi u Srbiji ima više hiljada, kao i da su to često i male firme.
On je naveo da je defakto drugačiji tretman prema stranim i domaćim investitorima.
„Strane firme nekako imaju crveni tepih kada dođu u Srbiju. Nisu to samo pare. One rade direktno sa jednom razvojnom agencijom, dobiju svog menadžera, a on im rešava dosta problema, lokalne samouprave imaju taj impuls iz centra da treba da pomognu stranim investicijama. Čak strani investitori ističu da nisu te pare koje dobiju ključne, već te pare, ugovor koji potpišu, jeste obavezivanje države da će im u celokupnom tom poslu biti jedan pouzdan partner. Tako da mi možemo da kažemo da je to plaćanje subvencija zamena za nedostatak reputacije, vladavine prava, izvesnosti…“, rekao je Šormaz.
Srbija je sa 93. pozicije na svetskoj Duing biznis listi došla do 44 pozicije, a Šormaz kaže da kada se to pogleda to jeste impresivan napredak.
„Uzmu se ključni parametri koliko je lako poslovati u nekoj državi i onda se mere, pitaju se kompanije kako to izgleda u praksi i onda se međusobno zemlje porede. To bi trebalo da pokaže neke ishode, koliko je to poslovno okruženje povoljno. Ti unaprediš celokupno poslovno okruženje, pa se to vidi na Duing biznis listi. Naša država je mislim imala specifičan pristup. Ona je uzela baš te indikatore i paramatre koji se ocenjuje, baš je te oblasti na neki način napala i selektivno popravila i došlo je do velikog skoka“, rekao je Šormaz.
On je naveo da je najveći skok napravljen u oblasti izdavanja građevinskih dozvola, gde je Srbija postala među najbolje rangiranim državama na svetu.
„Sa druge strane, i dalje postoje oblasti gde stojimo jako loše, kao što je snadbevanje električnom energijom. Postoje i druge liste. Recimo, Svetski ekonomski forum, koji se održava u Davosu, pa oni objavljuju neku svoju listu konkurentnosti. Tu je Srbija ispod 70. mesta“, izjavio je Šormaz.
Pratite nas i na društvenim mrežama: