Neki protesti su bili i završili se, a pred nama je izgleda još jedan. Socijalni radnici okupljeni oko Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti su ti koji će se danas, kako su najavili, pobuniti ispred Vlade Srbije. Sa jednom od organizatorki protesta juče je razgovarala Irena Štikovac, reporterka emisije "Među nama". Ona nam prenosi šta kažu socijalni radnici - zašto izlaze na ulice.

Radnici tvrde da ne bi izašli na ulicu da nisu primorani na to. Njhov okidač je reč „teško“, prefiks na, kako kažu, materijalno stanje u kojem se nalaze i na ulosve rada u kojima posluju svakodnevno.

Mirjana Veljović, predsednica Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti za TV Nova je otkrila zašto socijalni radnici izlaze na ulicu i šta tamo traže.

Socijalni radnici okupljeni u Sindikatu zaposlenih u socijalnoj zaštiti prekinuli su pregovore sa nadležnima oko jedinstvene cene rada i podizanja kojeficijenta, navodeći da “nisu hteli da pristanu na poniženje mizernim povećavanjem plata od 700 do 1.500 dinara po radniku”.

Odbili su, kako kažu, i predlog ministra Nikole Selakovića da se radnicima do kraja godine dodeli samo jednokratna pomoć od 10.000 dinara.

Protest ispred Vlade zakazali su za 6. decembar, simbolično u pet minuta do 12 časova. To je, kažu, prva faza koja ako ne da rezultate vodi u radikalizaciju, odnosno štrajk upozorenja koji najavljuju za 15. decembar, prenosi Danas.

Socijalni radnici traže izmenu sistema obračuna zarada kroz utvrđivanje jedinstvene cene rada za sve radnike na nivou od najmanje 5.420 dinara i izmena koeficijenata u cilju pravičnijeg obračuna i vrednovanja rada svakog radnog mesta, što treba da dovede do povećanja zarada za najmanje 40 odsto na poslovima sa SSS, najmanje 43 odsto za stručne radnike i najmanje 50 odsto za tehničko i pomoćno osoblje.

Takođe traže hitan početak pregovora radi zaključenja novog kolektivnog ugovora sa unapređenim položajem radnika (priznavanje ukupnog minulog rada, povećanje obima prava kod solidarnih pomoći i unapređenje rada i položaj sindikata), kao i hitno zapošljavanje radnika.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar