Po Zakonu, koji je izglasan prošle godine o Elektronskim medijima - ove godine 4.novembra trebalo je da bude raspušten savet REM-a. Taj Zakon dogovoren je posle pregovora vlasti i medijskih udruženja, uz posredovanje OEBS-aa i EU. Sad međutim vidimo od toga neće biti ništa. Savet REM-a traži od Ustavnog suda ocenu ustavnosti odredbe zakona koja nalaže njihovu smenu. A procedura za izbor novih članova Saveta REM-a, koja je u nadležnosti Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije, nije pokrenuta. O čemu se radi u Dnevniku TV Nova govorila je univerzitetska profesorka Snježana Milivojević - koja je godinama predavala javno mnjenje i medijske studije.
Članovi saveta REM-a traže od Ustavnog suda da se izjasni i tvrde da bi se sprovođenjem ove odredbe urušio princip nezavisnosti REM-a, i da se uvodi mogućnost proizvoljne smene Saveta, bez postojanja za to zakonom predviđenog razloga.
Na pitanje da li su članovi REM-a u pravu i da li je Rem nezavisan, Milivojević kaže da nisu u pravu ni po jednom osnovu.
„Ovde već godinama sa raznih adresa stužu primedbe na političku zavisnost REM-a, instrumentalizaciju i njegovu zarobljenost i da svojim nečinjenjem, u najboljem slučaju, urušava medijski sistem, a u gorim slučajevima radi i razornije stvari za medijsku scenu“, smatra ona.
Naglasila je da REM nema nikakvu istoriju nezavisnosti i da nikada nije ni organizaciono, finansijski ni funkcionalno bio nezavisan, tako da ih, kaže ona, ova odluka ne može da uruši.
„Bez obzira na razmere propasti ove države, ne može neko doneti zakon proizvoljno“, naglasoila je ona.
Na pitanje zašto je vlastima toliko važno da se sačuva postojeći savet REM-a, ocenila je da politički establišment ne može sebi da dozvoli da se se Regulatorno telo za elektronske medije izmeni, jer je to telo glavna poluga za kontrolu i zarobljavanje medija.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Da li će Olivera Zekić biti sankcionisana?