Šljunak, Drina, Šljunak iz Drine – cveta ilegalna eksploatacija, prilog, emisija Među nama, Medju nama Nova S
Foto: Nova S

Dok govorimo o Rio Tintu, o zagađenju, mini hidroelektranama, pojedini problemi ostaju ispod radara. Zato danas donosimo priču o jednom koji postoji nekoliko decenija.

Reporter: Marko Novičić

„Uništili su sve. Zelenlo. Ja sam došla u zelenlo, nisam došla u grad… Ovo je bilo šuma, ovamo bila šuma, pogledajte sad – nema šume nigđe“ kaže Mila Ostojić, meštanka Br4adovinaca.

„Ta površina izgleda razrovano kao površina Meseca“ kaže Tomislav Čotrić, predsednik GO DS u Loznici.

Reku koja razdvaja Srbiju i Bosni i Hercegovinu eksploatišu kako legalne firme, tako i ilegalne šljunkare iz obe zemlje. Svima je zajedničko to što šljunak iz Drine vade u abnormalnim količinama, mnogo više od onoga koliko prijavljuju. I to bez ikakvog nadzora. Na potezu od Malog Zvornika, preko Loznice, pa skroz do Badovinaca, ovaj biznis cveta već 30 godina.

„Ono što je naše istraživanje pokazalo je da su pretežno ilegalne tj. bez ikakve dozvole, kao što je i ovaj primer, rade lokalni moćnici. To su ljudi koji odlučuju o životu i smrti na lokalu… Razlog je što je rizik od kazne jako mali, i to ljudi, ti lokalni moćnici koje se bave time vide sticanje bogatstva enormnog za kratak vremenski period… “ kaže Miroslav Mijatović iz Podrinjskog antikorupcijskog tima.

Zato se o ovom problemu glasno ćuti. Nekima je prećeno, drugi ne žele da se zameraju. Svima smeta, ali gotovo niko ne bi to da kaže pred kamerom. Ostoja Ostojić i njegova supruga Mila ne spadaju među njih. Oni su svoju oazu pronašli u vikendici u Badovincima, nedaleko od Drine, ali je pogled na šumu uskoro zamenio pogled na ilegalnu šljunkaru, koja se proširila do same ograde njihovog dvorišta.

„Radujem se da dođem, ja sanjam u Nemačkoj ovu moju vikendicu i da dođem da odmorim. Meni je srce volko kad dođem. A kad dođem i vidim ovo svo zlo da mi dođe da ovo sve poklonim pošto zašto i da idem odavde“ ističe Ostojić

Ni sami više ne znaju kome su se sve obraćali sa molbom da se nešto preduzme, ali bez uspeha.

„Zamoljajem sve ovde da se malo ulagani vožnja pored vikendice moje dok prođu. Nasoprut tome narod namerno sad dodaje gas i diže mi prašinu. I onda mnogi me vrijeđaju, psuju, ne znam stvarno šta više da radim, da li to namjerno rade da me odavde otjeraju“ kaže Ostoja Ostojić, meštanin Badovinaca.

Kroz nepregledne gomile šljunka, kamioni prolaze na svakih nekoliko minuta. Jedan za drugim, prepuni i dalje mokrog šodera, tek izvađenog iz Drine. Bagere koji vrše eksploataciju nemoguće je prebrojati. Zato ovaj deo zapadne Srbije više ne izgleda isto, a korito reke potpuno je izmenjeno.

„Opasnost je po riblji fond u smislu da se samom ekpsloatacijom vrši promena dna reke i samim tim imamo neke riblje vrste koje zahtevaju kameno dno, a dobijamo jedno muljevito dno gde više to nije više stanište tih vrsta riba…“ kaže Mijatović.

„Reka menja tok, onda u slučaju poplava postoji velika opasnost razlivanja reke Drine. Tu se praktično uništavaju oni bedemi koji prave zaštitni sloj prema stambenim naseljima…“ ističe Čotrić.

Formirane su i ovakve vodene površine duž čitave obale, a u jednu takvu su pre 20 godina trojica mladića upali automobilom i utopili se. Ne treba zaboraviti ni virove koji se stvaraju na kupalištima na kojima ih nikada pre nije bilo. A za sve to vreme, država Srbija izgubila je najmanje nekoliko desetina miliona evra.

„Naplata rečnog nanosa iznosi otprilike 40.000 eura mesečno. A mi smatramo da osim ovoga što je prijavljeno a to je 168 kubika dnevno da se izvuče šodera na području grada LO, da se iskopava bar 100 puta više. Dakle država je uskraćena za ogromne pare“ dodaje Čotrić.

Nadležne institucije i inspekcijske službe na ovaj problem uspešno žmure. Broj vodnih inspektora je potpuno zanemarljiv u odnosu na to koliko se šljunka, praktično, krade i na koliko različitih lokacija. A sa druge strane, šoder je sve traženiji. Dovoljno je da pogledate koliko se po Srbiji gradi. U Beogradu posebno.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: 24 minuta: Rio Tinto unosni posao za ovu kompaniju ili ekološka katastrofa za Srbiju?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare