Foto: Video/Nova.rs

"Ulazimo u jednu novu fazu realnosti na Kosovu, u jedan novi ciklus političke krize koji potpuno menja ambijent u odnosu na situaciju pre odluke predstavnika Srpske liste da napuste prištinske institucije", ocenio je u emisiji "Među nama" glavni i odgovorni urednik agencije Fonet Zoran Sekulić.

Komentarišući izlazak Srba iz institucija na Kosovu i kakve to posledice može da ima, Sekulić nije siguran da je to baš istorijski trenutak kao što je to rekao predsednik Srbije, ali jeste jedan veoma kompleksan i potez visokog rizika sa neizvesnim rokom trajanja.

„Koliko koji dan pre toga u Berlinu su potpisani razni regionalni sporazumi, dogovorena je potpuna sloboda kretanja i priznanje diploma a koliko sutradan imamo potpuno novu situaciju. Do juče se pričalo o francusko – nemačkom predlogu, pa se spekulisalo šta on sve sadrži, pa je Ursula fon der Lajen u Berlinu rekla da EK podržava taj predlog, a ja mislim da sve to do daljnjeg pada u vodu, ne verujem da je to trajno ali se do daljnjeg odlaže“, rekao je on.

Govoreći o fransusko-nemačkom predlogu kaže da se ne bi kladio da ga je Srbija odbila jednoglasno.

On je podsetio na izjavu Vučića koji nije hteo prvo da taj predlog uzme u ruku, pa je imao glavobolju zbog njega i na kraju je rekao da je to dokument koji ne možete ni da prihvatite ni da odbijete, tako da nije siguran da je u ovoj situaciji Beograd u prilici da tako „preko kolena“ odbije celu stvar.

„Mislim da bi jedan od motiva za ovu novonastalu situaciju mogao da bude da se ovom odlukom postiže nekolliko stavri, na stranu što je ona izuzetno bezbednosno visoko rizična“, naglasio je Sekulić.

Prema njegovim rečima, očekuje se da sada Kfor, Euleks i UNMIK preuzmu ulogu bezbednosti na severu Kosova u šta ne bi smeo da se zakune sem u slučaju da ne dođe zaista do neke velike eskalacije, a rizik postoji.

„Pitanje je šta će Kurti da uradi. Svaki pokušaj da nadomesti manjak policijsikih snaga na Kosovu time što će da pošalje policijske snage iz drugih delova Kosova na sever je veoma rizičan i može da dovede do sukoba“, istakao je Sekulić.

Dok se ne reši odlaganje procesa preregistracije tablic na još 10 meseci i formira ZSO dotle mislim da se svi ovi pozivi da se Srbi vrate u institucije biti uzaludni, naveo je glavni i odgovorni urednik Foneta.

Pogledajte celokupno gostovanje Zorana Sekulića u emisiji „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar