Čak četiri zemljotresa zabeležena su ovog vikenda u Srbiji. Tri potresa desila su se u razmaku od samo sat vremena. Treslo se u Boru, Majdanpeku i Petrovcu na Mlavi. Treba li da se pribojavamo ove serije potresa, u zemlji čiji Seizmološki zavod radi bez stručnjaka koji su zvanično priznati seizmolozi? Reč jutra o ovoj temi u jutarnjem programu "Probudi se" dali smo jednoj među retkima, seizmološkinji i profesorki na Rudarsko-geološkom fakultetu Ani Mladenović.
Ona se osvrnula na to da li posle serije zemljotresa u prvoj nedelji decembra trebamo da očekujemo neko smirivanje tla.
– U području Petrovca na Mlavi ne očekujemo neke jače zemljotrese, sada može uslediti period kada se dešavaj naknadni udari onog zemljotresa koji je bio magnitude 4,2 ili 4,3 stepena i to je to ne očekuju nas sada neki spektakularni jaki zemljotresi. U okolini Bora i Majdanpeka se najviše dešavaju veštački zemljotresi izazvani miniranjem zbog eksploatacje u rudnicima i to nisu zemljotresi koji nastaju tektonskim putem odnosno prirodno. Ono što smo mnogo puta govorili do sad je da nas očekujem neki zemljotres koji bi imao magnitudu oko pet stepeni i njega i dalje očekujemo, samo ne znamo kada ali desiće se negde u Šumadijskom delu najverovatnije – rekla je Mladenović i dodala da je ova tvrdnja zasnosvana na geološkim istraživanjaima ali i statistici i broju decenija koji je prošao od prethodnog udara u tom delu Srbije.
Mlednović kaže da geolozi i seizmolozi prate i istražuju rasede koji su direktno odgovorni za dešavanje zemljotresa i onda na osnovu njihove geometrije, kinematike, odnosno brzine i načina kretanja mogu da predpostave koji bi rased mogao da bude odgovoran za dešavanje zemljotresa u budućnosti.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kako smo ostali bez poslednjeg seizmologa?