Prethodnih nekoliko dana niz jačih zemljotresa pogodili su Srbiju, a njima su se priključili i zemljotresi iz regiona. Tlo u Vranju podrhtavalo je u roku od dva dana čak sedam puta.
Treba li da nas brine pojačana sezmiološka aktivnost? Šta su uzroci i kakve bi posledice mogle da nastanu? Ovu su bila samo neka od pitanja za gišću jutarnjeg programa „Probudi se“ seizmološkinju Anu Mladenović.
Zemljotres na jugu Srbije sa epi centrom u Vranju dugodio se u noći između subote i nedelje. Njegova jačina bila je 3,9 Rihtera. Potom se dogodilo još nekoliko zemljotresa slabije jačine. Poslednji je bio 2,3 stepna po Rihterovoj skali. Mladevnović je pojasnila da li to znači da se tlo smiruje ili je to uvod u neku jaču sezmiološku aktivnost i kakve seizmološke aktivnosti nas očekuju u budućnosti.
„Srbija nije tlo za rušilačke zemljotrese, ljudi ne trebaju da brinu. U poslednjih godinu dana povećana je seizmička aktivnost na području Balkana“ kaže Mladenović i dodaja da koliko ćemo jako osetiti zemljotres zavisi isključivo od područja tla.
Između 1900-1950 godin Zemlja je zabeležila prosečnih 3,4 zemljotresa godišnje koji su imali magnitudu preko 6,5. Taj broj se udvostručio na 6,7 godišnje do ranih ’70-ih, a u 2000-ima je bio skoro pet puta veći, navodi portal Worldcrunch.com.
Geofizičar Andrea Hampel sa Univerziteta Rur otkrila je da težina velikih glečera na Zemlji usporava kretanje kontinentalnih ploča, uz pomoć kompjuterskih simulacija. Kako se pokazalo na primeru seizmičkog odskoka i koje je koincidiralo sa brzim topljenjem finsko-skandinavske ledene kape pre oko 9.000 godina, vertikalni pritisak koji je vršio led, mogao je da spreči spontano klizanje kontinentalnih ploča duž raseda. Ali, poput opruge, mehaničke tenzije usled kretanja Zemljine kore nastavile su da se akumuliraju i oslobađale su se kako se led topio, uzrokujući sve češće i intenzivnije zemljotrese u severnoj Evropi.
Mladnenović je pojasnila postoji li veza klimatskih promena i zemljotresa.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kako smo ostali bez poslednjeg seizmologa?