Pre tačno 4 meseca održani su lokalni i ponovljeni beogradski izbori. Malo ko broji koliko je od izbora prošlo jer se oni prethodni, održani 17. decembra smatraju presudnim. Zasedala je radna grupa za unapređenje izbornog procesa, ali je i njih to slabo interesovalo- nije bilo pristutno dovoljno članova da bi se formalno usvojilo neko rešenje. Ni novinara nije bilo značajno više, ali jeste naš Đuro Svilar.

Pored rebalansa budžeta, Kosova i litijuma, ko se još seća izbora i izbornih uslova? Ipak, povremeno se sastaje radna grupa za unapređenje izbornog procesa, doduše bez potrebnog kvoruma. Na dnevnom redu rasprava o izmenama zakona o sprečavanju korupcije za vreme izborne kampanje i revizija biračkog spiska.

„Još će biti vremena da bi se došlo do neke saglasnosti pošto ima dosta kontradiktornih predloga oko najvažnijih pitanja uključujući i to šta će se smatrati promotivnom aktivnošću javnog funkcionera, a kad je reč o biračkom spisku u pogledu sastava komisije koja bi radila reviziju, pa i nekih konkretnih ovlaščenja“, rekao je Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija.

Članica radne grupe ispred Zeleno-levog fronta kaže da su danas na stolu bila dva predloga, jedan koji je došao od organizacije CRTA, a drugi od predstavnika SNS-a, za koji Jelena Jerinić smatra da neće dovesti do potpune revizije biračkog spiska, što je jedna od preporuka Odira, već će biti obrazovana komisija koje neće imati stvarnu kontrolu nad onim što radi MDULS i MUP-a.

„Predloženo je da komisija može samo da inicira terensku kontrolu biračkog spiska, ali da je onda sprovode službenici iz MDULS. Za nas je to neprihvatljivo. Ja ću podsetiti da se posle decembarskih izbora brojne krivične prijave podnete zbog takvih zloupotreba i protiv službenika ministarstva, a mi smo početkom septembra podneli krivičnu prijavu i protuiv ministarke za državnu upravu i odgovornih lica u njenom ministarstvu i MUP-u zbog onoga što je u vezi sa biračkim spiskom rađeno za junske izbore“, rekla je Jelena Jerinić iz Zeleno-levog fronta.

Napominje Nenadić da će u narednom periodu biti nužno da radna grupa mora da sprovede konsultacije sa MUP-om oko evidencije o prebivalištu.

„Druga stvar koja je jako bitna da se vidi na koji način treba neke nove preporuke Odira da se realizuju uključujući i preporuku da se zabrani podela nekih novih programa socijalne pomoći ili najava takvih programa u izbornoj kampanji jer bi upravo i to mogla biti materija zakona o sprečavanju korupcije“, kaže Nenadić.

Posle decembarskih izbora u izveštaju Odira u osam navrata pominjala se izborna krađa, odnosno krađa glasova.

„Brojni su nedostaci i ako poredimo izveštaj ODIR-a za 23. i za junske izbore, sve preporuke su i dalje tu, samo su malo oštrije formulisane. I to je ono što ćemo mi dobiti od međunarodnih institucija i ono što je zapravo dovoljno za ono što mi treba u Srbiji sami kao građani i građanke i njihovi predstavnici zapravo da radimo. 3:41, 3:51 ne treba da se vezujemo za to šta rade međunarodne institucije i predstavnici nekih drugih država jer oni neće rešavati naše probleme umesto nas“, kaže Jerinić.

U posetu nama, tačnije predsednici skupštine Srbije Ani Brnabić, došao je danas šef misije OEBS-a u Srbiji, Jan Bratu. Sem snimka početka sastanka, obraćanja nije bilo. A kancelariji OEBS-a u Beču, posle junskih izbora pisao je i potpredsednik Stranke slobode i pravde, žaleći se na ponašanje današnjeg gosta predsednice srpskog parlamenta.

„Ukazujući na po nama neprihvatljivo ponašanje ambasadora Bratua, zbog toga što nizom svojih izjava u suštini pere režim i neprekidno govori kako su ovde izborni uslovi, kako je sve sjajno, savršeno, a zna verovatno da se tako nešto dešava u njegovoj zemlji iz koje on dolazi, a to je Norveška, ja sam siguran da ljudi koji bi radili 5 posto onoga što rade naprednjaci u Srbiji bi završili u zatvoru“, kaže Borko Stefanović iz Stranke slobode i pravde.

Iz Stranke slobode i pravde traže nove izbore, prvenstveno zbog, kako tvrdi Stefanović, predizborne obmane vlasti oko stavljanja tačke na iskopavanje litijuma i postizborne revitalizacije projekta Jadar. Kaže izbori da, ali ne pre korenitih promena izbornih uslova.

„Sastajanje radne grupe u suštini nema nikakvih domašaja i rezultata zbog toga što u radu radne grupe ne postoji stalno prisustvo Odira, OEBSA, nego samo povremeno. Dokle dok god ne budemo imali stalno prisustvo Odira kao Oebsove misije, mi nećemo moći iste te preporuke Odira da primenimo u Srbiji, prvanstveno one koje se tiču biračkog spiska. Ako imate zarobljene medije pre svega, zarobljen RTS da ne može da se čuje drugačije mišljenje o kakvim izborima realno pričamo“, kaže Stefavnović.

Koliko je interesovanje za to pod kakvim uslovima ćemo na neke sledeće izbore, možda najslikovitije govori i broj od troje akreditovanih novinara za današnji sastanak radne grupe o unapređenju izbornih uslova.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Opoziciji rok od 48 sati da ispravi nedostatke u izbornim listama, a o nedostacima u izbornom procesu još nema odluka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar