Pozivi na prekid ratova i otvaranje pregovora u Ukrajini i na Bliskom istoku izneti su juče na samitu grupe država BRIKS u Kazanju, u Rusiji, čiji je predsednik Vladimir Putin pozdravio ponude svojih partnera za posredovanje koje je ocenio kao povoljne. Prethodno je portparol EU Peter Stano apelovao na učesnike da pozovu Putina da okonča rat, a prvi put otkako je počeo u Rusiju je otišao generalni sekretar UN. Detaljno, Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Ovogodišnji samit Briksa u Kazanju počeo je u utorak, ali gosti su stizali i jule. Najveću pažnju privuklo je prisustvo generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša, ali i dolazak Turskog predsednika Erdogana. Oni su na samit stigli uoči početka plenarnog zasedanja lidera organizacije koja je za 15 godina postojanja osim zemalja od kojih je dobila akronim za ime Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike, do sada u članstvo uspela da privuče još samo Iran, Egipat, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Dok se na zapadu ova organizacija vidi kao klub za siromašniji deo sveta u kojem ima manje demokratije, ljudskih prava i sloboda, predsednik zemlje domaćina koja ove godine i predsedava organizacijom, društvo oko sebe vidi kao lepši deo planete.
„Ujedinjuju nas zajedničke vrednosti i pogled na svet. Ispravno je reći da se BRIKS sastoji od zemalja istomišljenika, suverenih država koje predstavljaju različite kontinente, modele razvoja i religije“, poručio je Vladimir Putin, predsednik Ruske federacije.
Iako broj zemalja članica već godinama ostaje mali, Putin tvrdi da se pred vratima Briksa čeka u redovima.
„Definitivno bi bilo pogrešno ignorisati nezabeleženi interes zemalja globalnog juga i istoka da ojačaju veze sa BRIKS-om. Na ovaj ili onaj način, više od 30 zemalja je već izrazilo želju da se pridruži. Istovremeno, potrebno je održati unutrašnju ravnotežu organizacije i izbeći smanjenje efikasnosti BRIKS-a“, kaže Putin.
Kao rešenje za dobar deo ostalih svetskih problema, Si vidi ekonomiju. On je pozvao zemlje BRIKS-a da prodube finansijsku i ekonomsku saradnju, rekavši da potreba za reformom međunarodne finansijske arhitekture postaje sve hitnija.
„Zemlje BRIKS-a treba da imaju vodeću ulogu u produbljivanju finansijske i ekonomske saradnje i promovisanju povezanosti finansijske infrastrukture. Trebalo bi da održimo visok nivo finansijske sigurnosti, učinimo Novu razvojnu banku većom i jačom i da osnažimo međunarodni finansijski sistem da bolje prati promene na svetskoj ekonomskoj sceni“, rekao je Si Đinping, predsednik Nardone Republike Kine.
Prvog dana plenarnog zasedanja, osim domaćina zapaženo obraćanje imao je prvi čovek ekonomski najmoćnije zemlje Briksa. Kineski predsednik Si Đinping u Kazanju je govorio o globalnim problemima. Za rat na Istoku Evrope ponovo nudi rešenje nastalo unutar zemalja Briksa.
„Kriza u Ukrajini se nastavlja. Kina i Brazil, zajedno sa drugim zemljama globalnog juga, pokrenule su Ukrajinsku kriznu grupu prijatelja mira. Grupa ima za cilj da prikupi više glasova posvećenih miru. Moramo osigurati da se sukob ne prelije, da borbe ne eskaliraju i da sve strane izbegnu da potpiruju vatru. Ova tri principa imaju za cilj da promovišu brzu deeskalaciju situacije“, poručuje Si Đinping.
Ambiciju globalnog igrača u rešavanju regionalnih sukoba Si potvrđuje osvrtanjem na situaciju na Bliskom Istoku.
„Humanitarna situacija u pojasu Gaze nastavlja da se pogoršava, a sukob je ponovo izbio u Libanu, uz dalju eskalaciju između sukobljenih strana. Moramo se zalagati za momentalni prekid vatre, zaustaviti ubistva i uložiti neprekidne napore da postignemo sveobuhvatno, pravedno i trajno rešenje palestinskog pitanja“, kaže Si Đinping.
Indijski premijer Narendra Modi i kineski predsednik Si Đinping su, na marginama Samita BRIKS-a, održali prve formalne razgovore u poslednjih pet godina, nakon što je prethodno postignut dogovor o vojnim patrolama na granici dve zemlje. Rojters navodi da ovaj razgovor nagoveštava da su odnosi dve zemlje počeli da se oporavljaju nakon pograničnog vojnog sukoba 2020. godine. Zemlje učesnice Samita usvojile su već i tekst završne deklaracije skupa, potvrdio je ruski predsednik Vladimir Putin. Deklaracija sadrži opšte ocene stanja u svetu, sumiranje rezultata ruskog predsedavanja BRIKS-om i postavlja smernice za dugoročnu saradnju i biće poslata Ujedinjenim nacijama kao zajednički dokument.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Mali Briks u Slovačkoj, dok traje veliki u Kazanju