Na putu razvoja zemlje, i stvaranja nove istorije stoje višedecenijski simboli Beograda. Rušenje Hotela Jugoslavija simbola bivše države čije ime nosi, sve više brine javnost, ne samo zbog emocionalnog i istorijskog značaja, već zbog potencijalne opasnosti da će se u vazduhu naći mikrovlakna kancerogenog azbesta. Da li sudbina bivše države čeka Generalštab, stari Savski Most i Sajam.

Na putu ka tom kako vlast tvrdi progresivnom razvoju, sudeći po odlukama koje donosi, smetnja su postali drugi viševekovni simboli. Na meti rušenja su Generalštab, stari Savski most, Sajam,Hotel Jugoslavija. I ponovo pitanje, zašto.

„Glavni cilj svega toga je lični interes, s druge strane verovatno postoji ta želja za brisanjem identiteta i stvaranja kulta ličnosti, slušamo predsednika stalno govori da je on nešto prvi uradio, započeo, renovirao, izgradio puteve da pre njega ništa nije postojalo“, kaže Boško Šindić odbornik SRCE.
Izgrađen 1969. godine u vreme Tita, sa čijim pregalačkim duhom se predsednik najrađe poredi, Hotel Jugoslavija, čijem nestajanju svedočimo ovih dana sve više brine građane. Ne samo zbog brisanja višedecenijskog obeležja nekadašnje države, već zbog sumnji da se u zidovima koji se ruše krije i azbest.

„On ima tu nekakvu strukturu silikatnih vlakana unutar kojih imaju mikro vlakna, i ukoliko se emituju u atmosferu, i ukoliko čovek ili bilo koje drugo živo biće dođe ukontakt sa tim vlaknim, udahne ih vrlo brzo može da oboli od veoma teških bolesti pa čak i galopirajućeg raka pluća“, kaže prof. Branimir Jovančićević sa Hemijskog fakulteta.

Na osnovu dela projektne dokumentacije Hotela, u koju je uvid imala Ekostraža, azbest se, kako navode, nalazi u kotlarnici, čije rušenje još nije započelo. U ovom trenutku kažu najugroženiji su radnici na gradilištu, jer ne koriste zaštitne maske,a upitno je i da li su kvalifikovani za rukovanje sa takvim materijalima. Zbog straha da azbesna prašina može da se raširi van gradilišta traže od Sekretarijata za urbanizam neophodne informacije.

„Taj plan kretanja građevinskog otpada, i zanima nas u stvari da li je neko uzvršio inspekciju samog objekta da vidimo da li ima opasnih materijala ili ne. Takođe zanima nas da ustanovimo odgovornost, ukoliko se zaista dokaeže da postoji azbesni materijal, a oni su počeli da ruše a to se dešava svakog dana, onda zaista neko mora da odgovara“, kaže Bojan Simišić iz Ekostraže.

„Kod nas je sve regolusina Propisima, problem je što se to ne poštuje, postoji pravilnik još iz 2010. godine koji reguliše kakao se skladišti azbest, prosto pravilnik posvećen samo tome. Da li će to u slučaja Hotela Jugoslavija biti i urađeno to je sada veliko pitanje“, kaže Jovančićević.

Na to pitanje od kompanije Milenijum tim koja izvodi radove, nismo dobili odgovor. Ranije je u odgovoru redakciji N1,kompanija negira prisustvo azbesta i drugih opasnih materijala. Na gradilištu nema upozorenja od opasnih materija po zdravlje ljudi, radnici ne nose maske a nije moguće videti kakao se šut skladišti.

Prilog Radice Stevanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Ekspresno srušena stara autobuska stanica, nastavljeno rušenje hotela Jugoslavija: Kakav vazduh dišemo?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare