Gosti večerašnje emisije "Među nama" bili advokat Rodoljub Šabić i pravnik Milan Antonijević su, a govorili su na temu Zakona o referendumu.
Zakon koji nije menjan 24 godine treba da bude usvojen i promenjen po hitnom i skraćenom postupku, a nije jasno da li iza toga stoje skriveni motivi kao što je Rio Tinto.
Referendum o promeni Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe trebalo bi da se održi 16. januara naredne godine, kako je najavio predsednik Skuštine Srbije Ivica Dačić, koji je naveo da je plan da se 25. novembra u skupštini usvoji Zakon o referendumu, a 30. deo amandmana koji se odnose na deo Ustava koji se menja.
„Reč je o promeni jednog starog zakona iz 1994. godine, to je jedan prevaziđen zakon koji je odavno trebalo menjati. Nije se radilo ništa i sada imamo pokušaj da se promeni na način koji je sa razlogom izazvao oštru reakciju civilnog sektora. On se odlično uklapa u ovih nekoliko meseci tih zakonodavnih aktivnosti vlasti koji su kontraproduktivni, koji su diletantski, koji unose nered u haotičan pravni poredak. Od prethodnih pokušaja promene zakona se odustalo ali od ovog neće, iako je loš. Vlast manipuliše činjenicom da jesu stigle neke pozitivne ocene Venecijanske komisije, ali to nije bio problem“, naveo je advokat Rodoljub Šabić.
Pravnik Milan Antonijević kaže da ne treba politizovati stav Saveta Evrope i Venecijalnske komisije.
„Jeste bilo neophodno izmeniti ovaj zakon, ali da li je njegovo usvajanje samo za referendum o Ustavu koji će nastupiti ili će biti koristan za još neka pitanja, tek ćemo da vidimo. Moje kolege iz nevladinih organizacija su poslale određene primedbe, deo je već usvojen, tako da je ovo jedna procedura u kojoj se pokušava kupiti vreme koje je izgubljeno od strane Vlade, čim se vreaćamo već kritikovanim hitnim procedurama usvajanja zakona“, kaže Antonijević.
Šabić je naveo i pojedini zamerke:
„Ne postoji kraći rok. To je javna rasprava koja to nije, gde se primedbe dostavljaju pisanim putem putem, a vrhunac je što su stavili pogrešnu adresu, nepostojeću adresu, na šta je civilni sektor sa razlogom reagovao. A onda isto tako stavljate odredbu da će zakon koji nije 24 godine menjan, važiti narednog dana od dana objavljivanja a Ustav predviđa bar osam dana od dana objavljivanja. Potpuno je jasno da će ta reakcija biti konstantno pothranjivan, nije jasno zašto se tako brzo usvaja, da li iza njega stoje i neki drugi razlozi, kao što je, recimo Rio Tinto“, naveo je Šabić.
Pogledajte celo gostovanje:
BONUS VIDEO: NewsMaxAdria – Pregled dana – 12.11.2021.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar