Rezultati izbora još su u najavi, nova vlada ni na vidiku, ali je Rio Tinto već saopštio da je spreman za nove pregovore i dogovore, jer od litijuma u Srbiji ne odustaje. Da li je iskopavanje litijuma prioritet ili je deo problema koji nam ugrožava i život i sredinu u "Pregledu dana" o tome govori profesor Šumarskog fakulteta i novoimenovani predsednik Odbora za zaštitu životne sredine Univerziteta u Beogradu Ratko Ristić.
Upitan da li je Univerzitet u Beogradu morao da formira Odbor za zaštitu životne sredine po Statutu ili je to bila potreba i odraz ovog vremena, odnosno reakcija javnosti, Ristić je rekao da BU nije morao da to napravi, ali da je nova uprava Univerziteta predložila izmenu Statuta i formiranje ovog Odbora.
„Mi smo imali konstitutivnu sednicu Odbora 17. aprila i to je izraz jedne svesti na Univerzitetu u Beogradu da imamo značajne probleme u domenu zaštitie životne sredine i njenog kvaliteta i da moramo imati jedno telo koje će se njime baviti“, objasnio je on.
Profesor Ristić napominje da nije nikakva tajna da je naša zemlja jedan prostor na kome imamo ekstremna zagađenja vazduha u našim gradovima, zagađenja pojedinih vodotokova i zemljišta, da nam se zdravstveno stanje populacije značajno degradiralo u poslednjih 15 godina, da imamo maltene epidemijske razmere različitih vrsta kancera, da smo najsiromašniji u regionu sa šumama, sa vodama, da se sa ekspanzivnom urbanizacijom uništava vrlo kvalitetno zemljište i da su sve to razlozi koji na razne načine dotiču brojne eksperte na Univerzitetu, tako da je ovo bio jedan potpuno logičan i potreban potez.
Upitan koji su njegovi razlozi da se uključi u to, Ristić kaže da za to postoje formalni i neformalni razlozi.
Formali su, kako dodaje, član 20. Kodeksa profesionalne etike BU koji kaže da je svaki član akademske zajednice dužan da vodi računa o životnoj sredini i da se odgovorno ponaša, kao i član 74. Ustava Srbije koji kaže da svi imamo prava na zdravu životnu sredinu i da smo svi dužni da o njoj vodimo računa.
„Potpuno je jasno da smo poslednjih desetak godina imali dosta turbulentnih dešavanja upravo vezanih za životnu sredinu, tako da ja kao istraživač, profesor i pojedinac naravno da imam i veoma jaku ličnu motivaciju, ali ne samo ja nego i veliki broj mojih kolega sa Univerziteta“, objasnio je Ristić svoje angažovanje u Odboru.
Prvi veći problem sa kojim će se Odbor baviti jeste litijum, a on kaže da želi da veruje premijerki Ani Brnabić koja je rekla da je projekat Jadar ukinut, odnosno, da je ukinut Prostorni plan koji je omogućavao realizaciju tog projekta i da je to završena priča.
„Ako bi se napravio presedan u bilo kojoj formi, to bi otvorilo mogućnost da se taj litijum eksploatiše na gotovo 37 procenata teritorije naše zemlje. To bi nas uvelo u jednu užasnu spiralu zagađenja sa neverovatno lošim uticajem i na zdravlje naše populacije. Verujem da kompanija Rio Tinto, ali i brojne druge strane, privatne rudarske kompanije koje su dobile istražna prava od našeg Ministarstva rudarstva verovatno pokušavaju da iščačkaju prostor i da ponovo nametnu tu priču. Mislim da bi to bilo zaista nedopustivo“, upozorio je profesor.
Na pitanje da li se Rio Tinto sada vraća nakon izbora, on je rekao da ne zna šta kompanija namerava i da ne može da poveruje da bi vlada pogazila sopstvenu odluku i reč, ali da zna šta će uraditi desetine hiljada ljudi širom Srbije ako se realizuje taj neželjeni scenario.
Pogledajte celokupno gostovanje profesora Ratka Ristića u emisiji „Pregled dana“:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar