Ponuda predsednika Srbije Aleksandra Vučića za referendum o sopstvenom opozivu je skretanje teme sa odgovornosti svih nivoa vlasti za tragediju u Novom Sadu. Tako smatraju neki politikolozi, dodajući da se time ne može izaći iz krize u kojoj se Srbija trenutno nalazi.
„Mi ćemo izaći da tražimo od naroda, da Narodna Skupština traži od naroda savetodavno mišljenje, na referendumu da tražimo od naroda da li su saglasni sa postupkom razrešenja Aleksandra Vučića. Ukoliko 50 odsto građana kaže da je saglasno sa tim, ja se javno zavetujem tog dana podnosim ostavku. I idete na nove predsedničke izbore“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
Vučićevo nuđenje savetodavnog referenduma o razrešenju, penzionisani profesor fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković vidi kao populistički potez.
„Ta praksa pokušava da se preusmeri na samog predsednika koji uživa u tome da bude u fokusu pažnje, a da to nema ustavno pravno niti političke posledice. Stvar je pokazala da nije dovoljno da resorni ministar podnese ostavku, nego da se radi o premijeru i gradonačelniku što izaziva političke konsekvence pogotovo ostavka premijera. Onda se praktično preusmerava pažnja što naš predsednik voli, na njega samog“, kaže Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji
Stojiljković primećuje da u Vučićevoj ponudi ne postoje fer i pošteni izbori. Istovremeno ističe da smo već nekoliko puta imali scenario, da se nezadovoljstvo preusmerava na političko – institucionalni nivo, na organizaciju vanrednih izbora, što kako smatra, sada neće biti slučaj.
„Ja nisam siguran da možemo očekivati izbore recimo do negde sredine sledeće godine. Ta vrsta pa šta, pa aj izađite na crtu argumentacije u kojoj nemate vremena da promenite izborne uslove i da uvedete u situaciju kada su ljudi iz različitih izvora ravnopravno informisani, da odlučujete sa punim kapacitetom treba da imate informacije koje možete da odredite i poredite. Priča samo o izborima bez promene situacije, apsolutno moje iskustvo govori, neće ništa promeniti“, smatra Stojiljković.
Saglasan je i poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević, koji poručuje da je u ovom trenutku potrebna politička odgovornost za tragediju koja se dogodila u Novom Sadu, a ne prebacivanje fokusa na savetodavni referendum, o kome govori Aleksandar Vučić.
„Totalno je bespredmetno da razgovaramo o tome šta hoće čovek koji bi da upravlja svime, a ne može sobom da upravlja. Ovde je važno šta traže građani Srbijer i šta je put za izlazak iz krize. Lažni izbori Aleksandra Vučića nisu izlazak iz duboke krize u kojoj se Srbija nalazi“, kaže Milivojević.
Prilog Teodore Pivljanin iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Zoran Ivošević i Vladan Slavković o referendumu u Srbiji: Poštuje li neko volju građana