Oglas

Reditelj Milčo Mančevski: Panker koji nikada nije voleo sistem VIDEO

autor:
07. okt. 2024. 21:16

New York Times je film "Pre kiše" svrstao među 1000 najboljih, a u Veneciji je ovo ostvarenje osvojilo Zlatnog lava, a nominovan je i za Oskara.

Oglas

Reditelj ovog filma Milčo Mančevski je, putem video-poziva, gostovao u emisiji "Među nama" na TV Nova.

Ove godine "Pre kiše" slavi 30 godina od premijere, a Mančevski je jedan od najnagrađivanijih filmskih stvaralaca sa ovih prostora i dobitnik je nagrade "Živojin Žika Pavlović" za afirmaciju filmske umetnosti u svetu.

Reditelj je na početku rekao da li smatra da je neki film ili umetnički prikaz mogao da promeni naše živote nabolje.

"To je teško reći. Veoma je nezahvalno misliti da umetnost može nešto da promeni u životu, a s druge strane, umetnost zaista i menja stvari. Ona nas obogaćuje, možda i usmerava i komplikuje nam život. Međutim, ja ne verujem u edukativnu svrhu umetnosti. Ona je tu da bi nam ponudila lepotu i da bi od nas stvorila možda malo bolje ljude", rekao je Milčo na početku.

Šta je još pričao, poslušajte u video-prilogu na početku teksta.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare