Više su nego uznemirujuće dve tragične vesti poslednjih nekoliko dana. Smrt porodilje iz Aranđelovca i smrt trudnice iz Užica podigla je na noge i javnost, i deo zdravstva i iznova postavila pitanje šta se dešava sa negom i tretmanom trudnica, da li se o njima dovoljno vodi računa i da li se u domenu akušerstva suočavamo sa problemima koji bi trebalo da nas brinu i plaše. Alarm je svakako upanjen, a zbog njega se u bolnicama u Užicu i Aranđelovcu sprovode vanredne kontrole. Koja je svrha tih kontrola i koji su epilozi ovih slučajeva u emisiji "Među nama" govore nekadašnja direktorka GAK Narodni front dr Snežana Rakić i direktorka Centra za mame Jovana Ružiči.
U Užicu je preminula trudnica Isidora Puzović (25) usled zdravstvenih komplikacija. Javila se lekarima u četvrtak, UZ je konstatovao da fetus nije živ, odmah je izvršen porođaj i u večernjim satima njeno stanje se pogoršalo, pala je u komu iz koje se nije probudila.
Upitana da li ovaj slučaj i činjenica da govorimo o dve preminule žene u svega nekoliko dana ipak govori da nešto nije u redu, dr Snežana Rakić je rekla da svakako govori da proces vođenja trudnoće mora malo da se stavi pod lupu.
„Zakon o zdravstvenoj zaštiti predviđa tri pregleda tokom trudnoće, ukoliko je trudnoća normalna. Ono što je važno u celoj priči, naročito kada je ova pacijentkinja u pitanju to je da se prepozna da se radi o visokorizičnoj trudnoći i da se takva trudnica uputi u odgovarajuću referentnu ustanovu. Sam taj proces u kome trudnica prolazi vođenje trudnoce, zakon mora biti istu i u državnoj ili privatnoj bolnici, odnosno takva trudnoća mora da se prepozna i da se uputi na vreme u tercijalnu ustanovu da bi se ovakve komplikacije izbegle“, istakla je dr Rakić.
Slučaj iz Aranđelovca je drugačiji, porodilja je preminula osam dana nakon porođaja u Beogardu, a zaključeno je da je zaboravljena posteljica i da je došlo do daljih kompikacija nakon carskog reza.
Ako u prvom slučaju može da se kaže da lekari nisu primetili da fetus više nije živ, ovaj drugi slučaj je potpuno neshvatljiv.
Napominjujući da porodilja nije nikako mogla da izađe iz porodilišta sa posteljicom, dr Rakić da je to stvar koja nikako nije smela da se desi.
Prema njenim rečima, zakazao je ceo sistem gde je pacijentkinja ležala, jer smo došli u situaciju da imamo lekara koji je nedovoljno edukovan i neće prepoznati da je u telu porodilje ostala posteljica.
„Krajnje je vreme da Ministarstvo zdravlja i Medicinski fakultet preispitaju neke svoje odluke i da na neki način pokušaju da reše problem edukacije“, navela je dr Rakić.
Na pitanje gde su nakon ovih užasnih vesti nove trudnice, mlade mame i kako se osećaju danas, Jovana Ružičić kaže da su one kod kuće uplašene i da mnoge dovode u pitanje odluku da postanu mame.
„Istraživanje Centra za mame od pre nekoliko godina pokazuje da svaka deseta žena u Srbiji ne želi više nikada da postane mama samo zbog iskustva koje je imala u porodilištima, a više od 70 odsto žena nam je prijavilo da one nisu igrale aktivnu ulogu u porođaju“, rekla je Ružičić, dodajući da kada pričamo o natalitetu porodilišta su tema broj jedan koja treba da se reguliše.
Pogledajte celokupno gostovanje Snežane Rakić i Jovane Ružičić u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar