Za 6.900 dinara kupio samostrel u prodavnici u Zemunu dan pre terorističkog akta: Ministar policije otkrio nove detalje o napadaču na žandarma". "Snimak stana ekstremiste u Novom Pazaru: Vijori se zastava Islamske države, oružje na sve strane, on nestao". Ovo su samo neki od naslova koji razmotavaju klupko, ali i podižu tenzije nakon terorističkog napada koji se desio u subotu. Zvanično na snazi je crveni alarm za terorizam, ima li razloga za zabrinutost, da li islamizam postaje realna pretnja, šta se radi na prevenciji ekstremizma - to su pitanja za Slavicu Radovanović, nekadašnju pukovnicu policije i aktuelnu poslanicu Narodnog pokreta, i politikolologa religije Čedomira Božića.

Povodom subotnjeg napada na pripadnika Žandarmerije ispred Ambasade Izraela u Beogradu, Radovanović je ocenila da nadležni u Srbiji nisu preventivno postupali, a posle napada su postupali „neprofesionalno i nedopustivo“.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da će odluku o ukidanju „Crvenog nivoa bezbednosti“, uvedenog posle tog napada, doneti sutra, u utorak, posle analize stanja bezbednosti.

Radovanović je kritikovala takav način rada, naglasivši da se to ne može ograničiti vremenski „jer to govori o neozbiljnosti i isticanju vlasti, snage i moći da se sa svime obračunamo“ i procenila da će „predsednik Vučić u kratkom roku sve rešiti“.

„Ograničavati rad policije, BIA i drugih bezbednosnih snaga, na pet ili sedam dana u ovakvim slučajevima je potpuno neprofesionalno i nedopustivo“, kazala je ona.

Naglasila je da mora prestati praksa da izjave daju ljudi koji nisu stručni, a da „nigde nema“ stručnjaka koji rade na tom slučaju.

Ocenila je da nadležni nisu uradili „prvu i osnovnu stvar, a to je prevencija“, te „nisu obezbedili institucije koje mogu biti potencijalna meta napada terorista“.

Prema njenim rečima najveća greška je otkrivanje identiteta ranjenog pripadnika Žandarmerije, odlazak kod njegovog oca, i naslovne strane s njim, jer smatra da se time ugrožava bezbednost tog policajca.

Božić je naglasio da je terorizam akt koji često izgleda kao grupni ali često izolovan akt.

„Incident ispred ambasade Izraela je izolovan pojedinačni akt, i u svakom slučaju nisam siguran da ima mesta povezivanju sa terorističkim napadima, kao što se nedavno desilo u Dagestanu i širom Evrope. Suština terorizma je da je to akt sa nekim političkim ciljem i svrhom ali i da bi se zastrašili svi koji to posmatraju“, rekao je on i podsetio da u Srbiji nije bilo terorističkog akta od 1968. godine, kada je u bioskopu 20, oktobar izvršen napad ali ne zbog verskih, već nacionalističkih pobuda.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Mesto na kom je ubijen napadač i ranjen žandarm ispred Izraelske ambasade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare