Foto: NewsMax Adria/video

Nadležni u Srbiji razmatraju mogućnost da Elektroprivredi u julu ili avgustu dozvole da podigne cenu struje za domaćinstvo za 30 odsto, a privredi za 70 odsto. To saznaje Demostat u izvorima bliskim Vladi Srbije, a već smo svedoci poskupljenja naftnih derivata i posledično svega ostalog, pratimo šta se dešava sa gasom. Da li su nova poskupljenja neminovna i dalje, da li i šta bi država mogla da uradi i koliko će ova sadašnja situacija da nas udara po novčanicima i dalje u emisiji "Pregled dana" govori ekonomista i profesor FEFE Goran Radosavljević.

Upitan da li je neminovno da struja i dalje poskupljuje, Radosavljević je rekao da je struja kod nas regulisana kategorija i da država određuje koja će ta cena da bude.

„Samim tim ne znamo da li je ona tržišna ili nije, možemo da pretpostavimo da nije i samim tim da je subvencionisana. Kada se uporedi sa nekim drugim cenama na tržištu vidimo da su to ogromna odstupanja. Ono što je veliki problem je da uvek kada se traži poskupljenje struje mi ne znamo šta je razlog tome. Da li je sada ta cena od 5, 6, 7, 8 dinara koliko građani plaćaju kilovat dve najniže tarife, da li je to dovoljno da zadovolji cenu koštanja proizvodnje električne energije ili nije? Da li time popunjavamo gubitke EPS-a koji su napravljeni lošim upravljanjem tim preduzećem ili je stvarno došlo do rasta cene proizvodnje pa mi tražimo da se sad ta cena poveća da firma ne bi pravila gubitke“, upitao je profesor.

Radosavljević je podsetio da se u prošlosti uvek govorilo da kada država povećava cenu struje da je to politička odluka, ali i da se EPS sada nalazi u katastrofalno lošoj situaciji.

Pogledajte celokupno gostovanje Gorana Radosavljevića u emisiji „Pregled dana“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar