Ekonomista dr Goran Radosavljević govorio je u emisiji "Među nama" na TV Nova S o privrednom rastu, a objasnio je i da li je stečaj loša stvar.

Privreda u 2021. godini zabeležila je dobitak od gotovo 680 milijardi dinara, duplo više nego u periodu pre korone – 2019., a Radosavljević objašnjava kako je do toga uopšte i došlo.

„Bilo je očekivano da će privreda da ostvari velike dobitke nakon ‘kovid godine’ – 2020., s obzirom na to da su, uprkos brojnim očekivanjima, sve zemlje brže izlazile iz krize. Ljudi su odjednom bili željni da putuju, kupuju, prelaze granice i tako dalje, i to je s jedne strane rezultat. S druge strane, naša privreda je plitka, pet i nešto milijardi dobitka i nije neki spektakularni rezultat, a treće – ne možete da sudite trend na osnovu jedne godin“, rekao je Radosavljević.

On je govorio i o usvajanju Zakona o ličnom bankrotstvu. Smatra da ovaj zakon mora hitno da se usvoji zbog visokog rizika.

„Bankrot ili stečaj u normalnim ekonomijama je instrument koji vas treba da spasi od potpune ekonomske propasti, kada ste iz različitih razloga zapali u finansijsku krizu i ne možete da ispunjavate svoje obaveze. Kada on ne postoji, vas mogu preko noći kamate da ‘pojedu’ – da ne možete da zaradite da vratite kamate, a glavnicu ne smanjujete“, rekao je Radosavljević i dodao:

„Ovde se ta institucija stečaja zbog loših iskustava u prethodnih 20 i više godina pretvorila u nešto negativno, jer da bi ta institucija funkcionisala, moraju prvo neke druge institucije da funkcionišu – prvenstveno pravosuđe, koje u ovom pogledu nije dovoljno efikasno, i mora brzo da se sprovodi“, rekao je Radosavljević, te objasnio da stečaj koji traje 20 godina nije stečaj, već „mrcvarenje mrtvaka“.

Ceo prilog pogledajte u videu na početku teksta.

BONUS VIDEO „Domaćinska ekonomija“ VS globalna kriza – gosti Goran Radosavljević i Dejan Gavrilović

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar