Svake godine nekoliko desetina novorođene dece ne bude upisano u knjige rođenih, zbog čega su im kasnije ukinuta mnoga prava, poput zdravstvenog osiguranja, socijalne pomoći, pa često i školovanje, rekao je za "Probudi se" na televiziji Nova S Milan Radev iz organizacije Praxis.
Svako dete mora biti mora biti upisano u matičnu knjigu rođenih odmah nakon rođenja. To je pravo koje deci garantuju Ustav, zakon i ratifikovane međunarodne konvencije, međutim, u Srbiji i dalje ima nekoliko stotina dece bez imena i ličnih dokumenata. O tome zašto je to tako, kakve posledice ostavlja i može li se to promeniti za „Probudi se“ na televiziji Nova S govorio je Milan Radojev iz organizacije Praxis.
„Uvek je teško utvrditi koliko je tih ljudi u Srbiji. Iz našeg iskustva, pouzdano mogu da tvrdim da se nama svake godine desi nekoliko desetina slučajeva dece koja su se rodila, a nisu mogla da se upišu u matične knjige. Roditelji koji su doživeli taj problem se najčešće obraćaju nama ili mi obilazimo romska naselja širom Srrbije. Gotovo isključivo taj problem pogađa romsku populaciju u Srbiji, koja je inače opterećena mnogim drugim problemima, a ovo je još jedan jedan problem koji ih još više gura u dalju marginalizaciju, u izolaciju i tako dalje“, rekao je Radojev.
Kad je reč o posledicama, to su pre svega dokumenta.
„Posebno je osetljivo to da tek kad se rode neće moći da dobiju zdravstvenu zaštitu, porodice neće moći d adobiju socijalnu zaštitu, a kasnije kako rastu sva druga prava im ostaju uskraćena. Susretali smo se i sa time da škole neće da upišu dete, jer kad dođe tamo traže mu izvod iz knjige rođenih“, kaže Radev.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare