Foto: Printscreen Nova S/Video

Zlatna groznica drma Srbiju, a sve je počelo kada je predsednik rekao da je otrkiveno novo nalazište zlata koje je među sto najvećih na svetu. Šta se nalazi iza ovakvih navoda, u kakvu poziciju oni dovode Srbiju i da li dolazimo u novu rundu priča o ugroženosti životne sredine u emisiji "Među nama" su govorili direktor Geološkog saveza Srbije Dragoman Rabrenović i geolog Branislav Božović.

Istraživanja sama po sebi traju jako dugo, a kompanije dobijaju dozvole za istraživanje na tri godine plus još dve i dve godine, dakle sedam godina minimum ono mora da traje, ali obično se oduži na 10 godina, objašnjava Božović.

„Ovo istraživanje mora da donese podatke da je to ležište perspektivno i da se onda za njega mogu tražiti na konkursu mogućnosti za preuzimanje i plaćanje za eksploataciju. Kasnije, kad se otvara elaborat i rudnici, onda se stvaraju svi ostali uslovi za rudarenje, a to je nadzor nad eksploatacijom, životna sredina, da postoji nadzorni organ koji mora da odredi ministarstvo. Ovo istraživanje je principijelno pri početku, to jest blizu je sredini, pošto je vrlo važno utvrditi sadržaj, procente, bogatstvo, raspoređenost, stanje ležišta, na koji način će da se eksploatiše.. Onda sad dolazi druga faza koja je komplikovanija i takva ležišta se ne otvaraju pre deset godina“, navodi Božović.

Rabrenović kaže da za sve istraživačke dozvole postoji zakonska procedura koju moraju da prođu sve kompanije.

„Sve kompanije nakon određenog perioda istraživanja podnose zahtev za produženje istraživanja, jer u tom trenutku nisu istražili prostor do kraja. Njima se daje odobrenje za nastavak istraživanja i tu Geološki zavod daje jednu vrstu saglasnosti da je obavljeno 75 odsto radova prema projektu koji je dostavio ministarstvu. Tako se nastavlja i naredne dve i dve godine kada se ministarstvu podnosi elaborat. Ministarstvo formira komisiju za overu rezervi i brane se rezerve i ceo elaborat. Onog momenta kada se taj elaborat odbrani, on može postati predmet za dalju nadležnost rudarske struke, pri čemu ne mora da bude ta ista kompanija koja će otvoriti rudnik. Veoma često se dešava da se velika sredstva ulože u otvaranje, a zatim može prodati nalaziše i elaborat kao svaka druga roba na tržištu“, objašnjava Rabrenović.

Pogledajte celo gostovanje:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare