Posle skupštinske sednice o litijumu, stare dobro poznati stavovi su samo ptovrđeni, s tim što su neki i radikalizovani. Opozicija koja je predlagala zabranu iskopavanja litjuma nije očekivala usvajanje, već da cela Srbija vidi ko jeko. Skupštinska većina, oličena u predsednici, ne samo to je predlog nazvala idiotskim, već kaže i da opozicija time što radi poziva na građanski rat. Ekološki aktivisti su u prvim rekacijama upravo neusvajanje zakona nazvali objavom rata narodu. Reporter Dnevnika na TV Nova Željko Veljković sumira šta je u javnosti postignuto sednicom i kako to izgleda iz ugla onih kojima je posao da prate skupštinu.

Tresla se gora, rodilo se ništa. Ili bar nešto, miš ili crv sumnje kod onih koji su tokom četiri dana litijumske sednice skupštine prvi put mogli da čuju glasove protiv. Šta smo videli tokom ta četiri dana skupštinskog prenosa? Prvo iz ugla onih koji su morali da gledaju.

„Jedno apsolutno srozavanje Skupštine i ugleda te institucije i to nije nešto novo. To Srpska napredna stranka radi od dolaska na vlast. Sa druge strane, videli smo jednu opoziciju koja je bila konkretna, govorila o temi i dobar deo zasedanja držala se teme litijuma i mislim da je to bilo korisno za one građane koji nisu imali prilike da na nacionalnim frekvencijama, na televizijama prisustvuju toj debati oko toga da li treba zabraniti kopanje litijuma ili ne“, kaže Nikola Jovanović, zamenik glavnog urednika u novinama Nova.

I šta sad posle sednice, kad se institucionalna borba približava momentu udarca glavom u napredni zid.

„S obzirom da institucije ne funkcionišu, ostaje vam ulica, odnosno građanska neposlušnost što je dvosekli mač. Jer to mora da traje duže, mora da bude masovno i mora geografski da bude široko rasprostranjeno. Nisam siguran da sva ta tri elementa imamo u igri. Ali s druge strane imate to da je pitanje litijuma pitanje poverenja u vlast i pitanje osnovnih ćivotnih uslova, tako da je moguće da se tu desi neka vrsta preloma u smuslu ne podele po partijskoj pripadnosti, nego podele po prihvatanju zdravorazumskih zaključaka, između zdravorazumskih zaključaka i laži“, kaže Ivan Protić, urednik u agenciji Beta.

Kad se kaže ulica, kad se rat stavi pod znake navoda, vlast to dočeka spremno. Ne vidi navodnike, vidi Đilasa i Šolaka tamo gde ih nema, vidi još štošta čega nema i što mogu da vide samo oni koji se pronalaze u izreci da su u strahu velike oči.

„Oni pozivaju na građanski rat. Dakle evo, ovo je ja ću još jednom pokazati za sve vaše gledaoce kako to izgleda. Dakle ovo je naslovna strana Danasa, litijumski rat će se nastaviti na ulicama. Dakle potpuno jasan poziv na građanski rat“, rekla je  Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije.

Predsednica parlamenta ne razume znake navoda ili namerno pogrešno tumači, biće da je ovo drugo.

„To je dosta opasna jedna situacija, pogotovo ako imamo u vidu i izmene krivičnog zakonika kojima bi mogli još dodatno da zaoštre atmosferu u društvu nakon ove sednice o kopanju litijuma“, kaže Jovanović.

A kako je skupštinska sednica izgledala iz ugla koji nisu morali da je gledaju, ali koji su u skupštinu poslali ljude koji se zato i zovu poslanici, da ih predstavljaju najbolje što umeju.

I tako, iako su svi imali priliku da u skupštinskom prenosu vide i čuju isto, svako ima pravo da to shvate kako im volja. Poslednje dve sagovornice, obe penzionerke iz Zaječara slika su dve Srbije koje izgleda stvarno postoje. Jedne pomirene s tim da se ne pita ni za šta i da je dobro i kad je loše jer može gore i druge, nepomirene.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Aleksandar Jovanović Ćuta: Ana Brnabić se ponaša kao Baja Mali Knindža

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare