Četiri godine Beograđanka je progonila poznanike i za taj ceo niz krivičnih dela nije kažnjena, jer ima dijagnozu da je neuračunljiva - konkretno, radi se o perzistentnom poremećaju sa sumanutošću. Kako sudovi postupaju u takvim slučajevima, pitamo nekadašnju sudiju, danas advokata Gordanu Božilović Petrović, a o kakvoj vrsti psihoze se radi u ovom slučaju i može li okolina da prepozna simptome, objasniće nam dr Miroslava Vasiljević, specijalista psihijatrije.
Božilović Petrović je podsetila da u našem Krivičnom zakoniku postoji delo proganjanjanja i da je to novo krivično delo koje je predvidelo ovakve slučajeve gde se prelazi preko normalnog ponašanja.
„Osnovne karakteristike tog dela su da te radnje traju određeno vreme i ponavljaju se, a takođe da su nevoljne u odnosu na oštećenog. To može biti praćenje neke osobe i pokušaj da se sa njom stupi u kontakt na bilo koji način, sačekivanjem ispred mesta gde radi, ili ispred zgrade u kojoj živi, uspostavljanje kontakta preko rodbine, prijatelja, pa čak i slanje poklona osobi koja to ne želi“, navela je ona.
Vasiljević objašnjava da ne mora da bude verbalnih pretnji, dovoljno je da osoba primeti da je neko prati, to je već alarm da potraži zaštitu jer, kako je naglasila, ukoliko se radi o nasilniku može da dođe do najgoreg scenarija, a to je ubistvo.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Potresna svedočenja novih žrtava pretnji i proganjanja: Da li je i kako moguće sprečiti nasilnike i ubice da postignu ono što su naumili?