Srbija je tokom leta bila na ulicama zbog teme koja je u fokusu javnosti već nekoliko godina. Priču o litijumu prošle godine na nekoliko meseci uspele su da skrajnu tragedije u Ribnikaru, Duboni i Orašju, a ovih nedelje katastrofa u Novom Sadu. Kada se posledica takvih trauma primire, tema Jadar ponovo čeka da zavlada medijima. Zašto je Rio Tinto promenio glevnu predstvnicu za Srbiju, da li odluka ministarstva zaštite životne sredine ubrzava put za izdavanje građevinske dozvole i hoće li Loznica uskoro usvajati novi prostorni plan? Opširnije Nikola Pavlović, reproter Dnevnika na TV Nova.

Dok su oči javnosti uprte u Novi Sad i traženje odgovornih za tragediju, u Gornjim Nedeljicama ništa novo. Na prvi pogled deluje kao da je kompanija Rio Tinto pauzirala svoje aktivnosti ali samo na terenu.

„Jedino što radnici obezbeđenja obilaze napuštene objekte koje su oni otkupili, a što se tiče prodaje zadnje dve godine nije bilo nijedne transakcije u planiranoj zoni rudnika“, kaže Zlatko Kokanović iz Udruženja „Ne damo Jadar“.

Sa velikim ambicijama Rio Tinto prethodnih godina u javnosti je predstavljala Marijanti Babić koja je nedevno napustila mesto prvog lica kompanije u Srbiji. Razlog zvanično nije poznat. Tu informaciju su iz Rio Tinta demantovali i poručili da registrovane promene u Agenciji za privredne registre ni na koji način ne utiču na funkciju koju Babić obavlja u kompaniji.

„Ona je ne znam koja po redu u nizu direktorki koje su pokušavale da dođu do realizacije projekta i da dođu u komunikaciju sa nama koji su ugroženi i nije im pošlo to za rukom. Mi smo tu, ne odustajemo i nemamo nameru da menjamo svoje navike života, nećemo da živimo u okolini rudnika“, kaže Kokanović.

U susednoj Loznici, Prostorni plan, koji je polazna tačka za projekat Jadar, nije ni blizu dnevnog reda tamošnje skupštine. U međuvremenu grad je ostao bez dugogodišnjeg grdonačelnika, sva su tumačenja, jer on nije hteo da stavi svoj potpis na nove odluke koje ubrzavaju projekat.

„U skupštini nema nagoveštaja o tome da će biti taj prostorni plan pred odbornicima. Na terenu su bili neki pokušaji da se organizuju prezentacije po nekim mesnim zajednicama. Po nekima je to sprečeno na način da su se građani okupili u dosta velikom broju koji nisu za taj projekat pa je praktično organizator odlučio da otkaže te tribine“, kaže Dragan Pajić, odbornik Grupe građana „Smelo“.

Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo je rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta „Jadar“. Njime je Rio Tinto u obavezi da osigura da će u Studiji biti detaljno obrađeni i prikazani svi potencijalni kumulativni uticaji projekta na životnu sredinu. Protivnici kažu – nezakonito, zato što nemaju izvod iz urbanističkog plana, a Loznica nema nikakav planski akt.

„Ovu vlast čine toliki bestidnici da su oni ovu tragediju koja se desila u Novom Sadu iskoristili da zapravo na sednici Vlade daju ministarstvu da da dozvolu Rio Tintu da uđe u izradu studije o proceni uticaja na životnu sredinu. To je samo još jedan korak bliže ka građevinskoj dozvoli“, kaže Nebojša Zelenović, koopredsednik stranke „Zajedno“.

„Pretpostavljam da je plan da se projekat Jadar sprovede u potpunosti. ne vidim nikakvu zadršku zbog aktuelnih protesta, koji nisu direktno vezani za iskopavanje litijuma. Samo verujem da će tiše, bez mnogo pompe nastaviti da izdaju panove, rešenja i slčno koji su neophodni preduslov za otvaranje tog rudnika“, smatra Mateja Agatonović, novinar „Nove ekonomije“.

Iako u drugom planu javnosti, kompanija radi, a protivnici rudarenja litijuma na oprezu – čekaju nove odluke.

„Da li smo mi u kapacitetu da se branimo od Rio Tinta – mi smo u istom onom kapacitetu u kom smo bili ovog leta, u kom smo bili prošlog leta i leta pre toga i svakog onog kada se pojavi bilo ko, biće počišćen, ustaće kuka i motika“, kaže Zelenović.

Srpska vlast ekspresno je letos oživela projekat Jadar uz direktnu podršku nemačkoj kancelara. Menja li se nešto sada dok je u Nemačkoj semafor koalicija Olafa Šolca na ivici opstanka, a novi izbori na vidiku, ili će za svaku vlast u Berlinu a samim tim i u Briselu, srpski litijum biti važniji od svega drugog što se u Srbiji zbiva.

„Mi dobijamo očigledn poruke ne samo iz Nemačke, već i iz drugih evropskih država da su one spremne da zažmure na aktuelnu političku situaciju u Srbiji i na kršenje evropskih vrednosti zarad tog strateškog interesa odnosno strateške sirovine , koja im je preko potrebna“, kaže Agatonovič.

Pred Rio Tintom sada jedan od najvažnijih koraka u daljem razvoju projekta, a to je izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu kojo kako navode moraju da dokažu da se Jadar može realizovati bezbedno za životnu sredinu i zdravlje ljudi. Oni koji se protive takvim planovima ponavljaju reči brojnih stručnjaka koji su se oglašavali proteklih meseci da je takva studija gotovo nemoguća.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Marijana Petković: Da li je rešenje ministarstva o projektu „Jadar“ korak napred ka rudniku litijuma?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare