Ko je zdrav treba da sluša muziku koju voli, čak i u pozadini, jer muzika je praktično kontrolisana buka. Ako ste bolesni bilo bi dobro muziku prilagoditi i koristiti kao lek, poručio je dr Predrag Mitrović, kardiolog koji svoje pacijente leči upravo - muzikom. Mitrović je, zajedno sa Aleksandrom Kovač, filmskim kompozitorom i muzičkim pedagogom, gostovao u jutarnjem programu "Probudi se" na NOVA S.

Povod za priču o značaju muzike je vest da je u kafićima, restoranima i drugim ugostiteljskim objektima muzika zabranjena od 17 do 20 časova.

„Muzika direktno utiče na ljudski mozak i to je naučno dokazano. Ublažava stres, simptome depresije, naše kognitivne sposobnosti. Zanimljivo je i kako muzika utiče na emocije“, istakla je Aleksandra Kovač.

Dr Predrag Mitrović je saglasan sa njenim stavom, ali ukazuje da to važi za zdrave ljude.

„Kada ste bolesni, mnoge stvari su drugačije. Menjaju se. Kad ste bolesni ne treba vam buđenje emocija, podsećanje na lepe ili ružne trenutke. Treba nam da ukrotimo muziku, da je kontrolišemo i da je koristimo kao lek. Da imate jednu ili dve doze muzike ili leka i da ona zaista deluje na vas“, objasnio je on.

Studija koja je rađena pokazala je pozitivan uticaj muzike na pacijente.

„Mi smo u Urgentnom centru KCB radili studiju koja je trajala skoro deset godina, gde smo ispitivali uticaj muzike na bolesnike koji su imali srčani udar. Pratili smo tokom dve godine kako muzika na njih utiče. Ono što je bitno je da se, kada ste bolesni, ta muzika malo modifikuje, kontroliše. To znači da je cilj da muzika smiri naš organizam, da usporimo srčani rad, srčanu frekvenciju i da se na taj nači – štedi srce“, objašnjava Mitrović.

Muzika, kaže, mora da se podesi.

„Ljudi moraju da slušaju muziku koju vole. Postoji devet muzičkih žanrova, svako od nas sluša jedan, dva ili tri žanra. Prvo, mora da se sluša muzika koju volite, u njoj moramo da podesimo tempo, dakle brzinu ritma i tonalitet. Dur je vesela melodija koja će vas oraspoložiti, mol će vas rastužiti“, objašnjava Mitrović.

Nije za svakoga svaka muzika lekovita.

„Neko ko ima dijabetes, na primer, ne čuje visoke tonove. Takvom pacijentu morate da date muziku u srednjem opsegu, na niskim frekvencijama“, ističe on.

Generalno, pacijentima ne smeju da se puštaju muzički hitovi.

„Reči se takođe izbegavaju, jer bude dodatne emocije. Daju se instrumetali, koji se slučaju dva puta po 12 minuta dnevno i tada imate efekat, kada je srce u pitanju, 24 sata dnevno. To postaje kao lek“, navodi dr Predrag Mitrović.

* * *
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar