Koja je sledeća adresa posle ustavnog suda- odlučiće plenumi. Studenti su se u Bg vratili na fakultete i danas ponovo održali 15- minutne ćutnje. U Nišu - hitno saopštenje - jer Medicinski fakultet organizuje januarski ispitni rok sutra. Studenti tvrde nelegalni i još im se preti. U Novom Sadu u subotu protestna šetnja univerzitetskih profesora i istraživača sa studentima. Zakazano pod sloganom : 4000 nastavnika 4000 koraka. Koga sve pozivaju da korača sa njima - Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Ustavni sud u nedelju veče. I ponovo su glasovi desetina hljada ljudi, kao jedan, stopili u tišinu. 15 minuta da podsete na isti broj žrtava u Novom Sadu, da poruče da imaju ustav i stav i pozovu i uplašene da stanu uz njih. O tome da žele da menjaju državu u kojoj žive, kako ne bi morali da promene državu življenja nastavili su u Utisku nedelje.

„Imam razumevanje za taj starh koji ljudi imaju, njega imaju i naši roditelji, i tužioci, sudije, na kraju krajeva taj starh imau i batinaši, to je strah za sopstevnu egzistenciju ustvari. Ali mislim da ono što oni mogu da izgube jeste da izgube sve nas, da mi svi sad odemo, i kažemo evo vi sad živite u svom strahu, učaurite se, ne mareet da budete sa nama, a mi ćemo da odemo i vi nećete imati budućnost“, rekla je Mina Leontijević, Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu.

Mi takođe želimo da polažemo ispite, ja sam konkretno student četvrte godine meni je ostalo još 10 ipsta i ja bih voleo da ih položim što pre. ali ja ne želim da imam diplomu u ovakvom sistemu. ja mislim da se moja diploma neće ceniti dovboljno u ovom sistemu za razliku od društvca kakvo bismo mogli da naparvimo ako budemo istrajni i u našim naporima i našim blokadama“, kaže Aleksa Simić, Fakultet političkih nauka u Beogradu.

PROČITAJTE JOŠ:

Uporedo, na drugoj televiziji, zabrinuto o ispitnim rokovima studentkinja koja ih je propustila na destine u 10. godina studiranja na Fakutetu političkih nauka. Upisala 2015. godine.

„Mi imamo potpunu obustavu nastave, imamo pomeranje ispitnih rokova, a ni jedan fakultet nije objavio odluku kako će do nastavka nastave i na koji način će biti održani ispitni rokovi“, rekla je Margareta Smiljanić, SKONUS.

„Margareta, odličan student FPN, sve u roku jel tako Margareta, jeste, da ja sad tebe ne hvalim“, podsetio je Dragan J. Vučićević, glavni urednik TV Infomer.

„Moram samo da kažem nije baš u roku, da to ne bude tema razgovora“, odgovorila je Margareta Smiljanić.

PROČITAJTE JOŠ:

Pritisak na profesore u nastavku programa iste televizije, ni manje, ni više nego od predsednika države, koji ovog puta razume bunt mladih, ne i onih koji ih podržavaju.

„Oni nam kažu naša plata je 147.000, a ja izračunao prosečno primi 520.000 da ne objašnjavam na koje trikove i načine, šta ide preko fakulteta, šta i de a udžebnike, šta ide za ovo šta za ono, imate ogromna primanja, a šta ste radi ovih mesec i po dana, niste ni ušli na fakultet, sedite kod kuće i primate ogromne pare“, poručio je Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srbije.

Gde su te plate pitaju univerzitetski profesori. Dekan hemijskog fakulteta objašnjava – redovni profesor bez minulog rada zarađuje 136.000 mesečno, vanredni 14.000 manje, a docent oko 110.000. Studenti poručuju i njima i ostalim prosvetnim radnicima da ne posustanu.

„Pored običnih građana nam veoma zači podrška prosvetnih radnika, kao što znate produžen im je raspust i mi se nadamo da neće pristati ni na kakave kompromise, već da će bezrezervno nas da podrže“, rekla je Đurđa Milićević, studentkinja ETF-a.

A studenti su lekciju o istrajavnju održali i juče, po ko zna koji put zaustavljajući soobraćaj na raskrsnici kod Vukovog spomenika u Beogradu.

A nije da im je lagodno. Različite pritske trpe u različitim gradovima. Na medicinskom fakultetu u Kragujevcu upozoravaju na ucene, pretnje i zastaršvanja zaposlenih, koji, navode, iznose neistine o njima i njihovim roditeljima. Dekanu medicinskog fakulteta u Nišu pisala je grupa nastavnika zbog odluke uprkos blokadi januarski ispitni rok bude održan. Studenti u Novom Sadu poručuju – Poslednjih nedelja vodi se velika hajka na nas.

„Baš sinoć imali smo incident na prvanom gde su došli neki režimski mediji, neko je pokušao da uđe na plenum na kom se raspravljalo o januarskom ispitnom roku protiv koga au studenti u blokadi naravno protiv, osim toga imamo i neke upade pripadnika bezbednosni-informativne agencije na posao roditelja studenata u blokadi, razne pozive na razgovore“, rekla je Natalija Petrović, studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Takvi upadi nisu razlog zašto je otkazan događaj planiran za doček Srpske Nove godine na Trgu republike.

„Najavljivan je kulturno-umetnički događaj sa humanitarnim karakterom za 13. januar na Trgu Nikole Pašića. Mi smo taj događaj otkazali zbog sumnje da su pojedinci koji učestvovali u njegovoj organizaciji povezan sa političkim strankama, zato je otkazan, a ne zbog prostisaka bilo kakvih struktura bezbednosti“, smatra Aleksa Nešović, student Građevinskog fakulteta.

Nije otkazan doček u Novom Sadu. Studenti će se posle rektorata sa napisanim novogodišnjim željama upuiti ka Petrovaradinskoj tvrđavi, gde slede performansi i tišina.

„Mi smo i na ovaj datum hteili da pokažemo da mi nemamo šta da slavimo i mi ćemo i u ovu novu godinu po julijanskom kalendaru ući u ćutnji“, podsetila je Natalija Petrović, studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Prema istraživanju CRTE – više od 60 odsto građana podržava studentske proteste.

„Ta podrška je raširena po celoj zemlji, nije vezana samo za bg ili samo za ns, niš, ono što vidimo je jedine grupe građana koje ne podržavaju proteste su zapravo oni najstariji sugrađani, oni preko 65 godina i oni sa osnovnim obrazovanjem“, rekao je Vojislav Mihajlović, CRTA.

„Ukoliko opet bude lopta na terenu opozicionih partija i njihovog delovanja to će biti teren na kome vladajuća stranka mnogo bolje igra utakmicu nego a ovom terenu, vladajuća stranka na ovom terenu u sukobu sa studentima ne zna kako se igra ta utakmica ne mogu dobiti tu borbu“, kaže Miloš Bešić, profesor FPN-a.

U toj utkamici, gol nisu postigli ni ubačeni elemnti na blokadama, ni floskule o stranim plaćenicima i đilasovcima. Studenti već odgovaraju na novi trzaj vlasti,ovog puta da ih predstavi kao sepratiste koji žele otcepljenje Vojvodine. U zavničnom saopštenju navode da
ekstremističe organizacije i nacionalistička obeležja, koji su se pojavljivala na protostima nisu dobrodošli, da blokade nemaju ideološku agendu i ne podržavaju nikakve oblike separatizma ili polarizacije u društvu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Studenti: Sistem mora da se promeni, mi imamo potencijal da to uradimo

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar