Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da se u vezi sa situacijom u Ukrajini od Srbije očekuje da se svrsta na nečiju stranu, i da se spoljna politika uskladi sa politikom Evropske unije. On odgovora - da to nije srpski interes. Sa druge strane, Srbiji zapad poručuje i da na nju računaju, kada je reč o glasanju o rezoluciji Ujedinjenih nacija o agresiji Rusije protiv Ukrajine. Kakva nam je onda pozicija?
Reporter: Marko Novičić
Srbija između dve vatre. Evropa traži da se Rusiji uvedu sankcije, mi oklevamo. I dok svet govori o tome, naš predsednik će ipak – o cenama.
„Ekonomski izazovi su sve veći i zato reagujemo na najveće cene u istoriji i uglja i struje i gasa, i svih sirovina. Ali rastu cene dramatično i osnovnh prehrambenih proizvoda. Zato preduzimamo mere i sa tim merama upoznaćemo vas u najkraćem roku“ napisao je predsednik Vučić.
Da li je odlaganjem tog roka Srbija praktično ostala jedina seoska mlada zapadnog Balkana? Budući da je i Bosna i Hercegovina danas uvela sankcije Rusiji. I kada već govorimo o cenama – koliko bi neusklađivanje sa stavovima i odlukama Evropske unije moglo da nas košta?
„Postoji velika opasnost da bujica događaja i homogenziacija mišljenja u našem okruženju u regionu i EU da nas može staviti u još teži položaj, gde nas identifikuju sa proksijem ruske federeacije, što u principu nije tačno, 24 ali i od toga se treba braniti…“ kaže Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove.
„E, ta rupa u Evropskoj uniji, to ćemo biti mi“, svojevremeno je rekao bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić. I dok neke zemlje predlažu hitno pristupanje Ukrajine Uniji, postavlja se pitanje – da li bi naša zemlja zbog svojih odluka mogla da završi dugo putovanje ka Evropi, ili će samo pritisci da uvedemo sankcije Rusiji postati veće?
„Vrlo verovatno da će pod pritiskom javnog mnjennja u nekom budućem periodu taj stav postati čvršći prema nama. Srbija je u nehzahvalnom periodu zbog izbora, tako da verujem da će naša strana pokušati da kupi vreme bar dok se ne završe izbori, pa će onda videti šta će“ kaže Novaković.
„U ovom trenutku, naglašavam ovom momentu, Srbija je izabrala najbolju moguću poziciju sa onim stavom Saveta za nacionalnu bezbednost, e sada veliko je pitanje koliko će taj stav moći da opstane. Da li će moći da opstane narednih nedelja i meseci, a posebno ne dugoročno. Bojim se da će se situacija usložnjavati, da održavanje ovog stava na srednje staze čak neće biti moguće…“ ističe Nikola Tomić, novinar.
Od Srbije se očekuje da se izjasni po još jednom pitanju, odnosno, da glasa za rezoluciju Ujedinjenih nacija o agresiji Rusije protiv Ukrajine.
„Ako deklaracija ili rezolucija bude sadržavala zahtev za najširim uvođenjem sankcija, Srbija tu treba da bude uzdržana, ali ako ne bude sankcija u tekstu, već se završi na osudama ruske agresije, Srbija to treba da podrži. E sad videćemo šta će biti. U svakom slučaju ako se jednog dana desi, ne znam da li je to proceduralno moguće bez Saveta bezberdnosti da UN uvedu sankcije Rusiji, Srb naravno mora poštuje odluke UN, samim tim i tu odluku“ dodaje Tomić.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Najava novina NOVA za 3. mart
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar