Policija pod kontrolom prištinskih vlasti zatvorila je desetine srpskih institucija Južno od Ibra, nazivajući i njih kao i one na severu paralelnim i nelegalnim. Zbog toga sastanak o nestalima u Briselu iz revolta napustio Petar Petković, a Evropska unija upozorila Prištinu da katančenje nije u skladu s obevezama koje ima prema Uniji. Kosovski zvaničnici za to ne mare, jer je preča i korisnija kampanja za parlamentarne izbore koja je tek krenula. Nastavlja Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Deset je dana ostalo do godišnjice otkad je kosovski ministar unutrašnjih poslova Đeljalj Svečija izjavio da će od simbola Srbije na Kosovu ostati samo njena ambasada u Prištini. Portal Kossev je izračunao, od tada je zatvoreno 59 različitih služni i organa Srbije na Kosovu, od jutros njih 19. Zatvoreni su privremeni organi srpskih opština u Prištini, Kosovu Polju, Lipljanu, Obiliću, Vučitrnu, Novom Brdu, Kamenici, Vitini, Orahovcu i Srbici. Zatvoreni su Centri za socijalni rad u Prilužju i Gračanici. Zatvorene su i Pošte Srbije u Gračanici, Prilužju, Lepini, Ugljaru, Donjoj Gušterici. Orahovcu i selu Banje.
„Kako smo i obećali, ne dozvoljavamo nikakav paralelizam, a kamoli kriminal Srbije, da ugrozi Ustav i zakonitost u našoj zemlji. Od danas se završava poglavlje ilegalnih, kriminalnih paralelnih institucija Srbije u Republici Kosovo. Ovde i svuda u ostalim delovima Republike Kosovo, opštinske zgrade, pošte, poreske kancelarije i svi ostaci paralelnih institucija se ukidaju“, kaže Dželjalj Svečlja, ministar unutrašnjih poslova Kosova
Predsednik sa televizije, predsednik Vlade na instagramu, direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju iz Brisela, reakcije Srbije standardno oštrim rečnikom, ali bez konkretnih akcija i rešenja.
„Srbija, Beograd, predsednik Aleksandar Vučić, Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Vlada Republike Srbije, čvrsto stoji uz svoj narod. Nikada nećemo napustiti naš narod, borićemo se za njega“, rekao je Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Osim reči, na terenu Srbija za Srbe na Kosovu nema konretna rešenja.
„Mogu da poručim svim našim zaposlenima da neće ostati bez primanja, da neće socijalne kategorije ostati bez prinadležnosti. Nastavićemo dalje kako znamo i umemo, uz pomoć naše države“, Milan Joksimović, predsdnik Privremenog organa Opštine Lipljan.
A ta država je dopustila da od 29 njenih privremenih opštinskih organa do sada bude zatvoren 21, dok ostali verovatno broje poslednje dane. A privremeni organi, postavljeni umesto nekadašnjih opština i izmešteni u srpske sredine, bili su među poslednjim ostacima srpske administracije na Kosovu.
„Ajde da razjasnimo prvo to. Dakle to što se zovu privremeni organi, a odnosi se na opštine, to je zbog toga što lokalni izbori na Kosovu nisu mogući već par decenija. Tako da su, nakon što je istekao mandat onim organima nakon zadnjih lokalnih izbora po srpskom sistemu, ovi su sada birani, kako bih rekao odozgo. Dakle ne od strane naroda demokratskim putem, nego su postavljani iz Beograda kao privremeni organi, odnosno vršioci dužnosti, dok se ne obave lokalni izbori koji se neće obaviti skoro“, smatra Isak Vorgučić, direktor RTV KiM iz Gračanice.
Privremeni opštinski organi nisu mogli sve što inače mogu opštine, ali jesu bili servis za građane.
„Nisu bile dakle funkcionalne lokalne samouprave, nije zasedala Skupština, nego su služile više kao servis za usluge građanima, državljanima Republike Srbije, dakle za različite usluge koje pružaju ove opštine, izvod iz matične knjige rođenih ili tome slično“, kaže Sanja Sovrlić, novinarka N1.
Iako srpske organe zove paralelnim, Kosovo svoje paralelne organe nikad nije izgradilo u meri koja bi omogućila Srbima da ostvaruju svoja građanska i socijalna prava. Srbija sada kao alternativu može da ponudi dalje izmeštanje opštinskih službi u mesta blizu Kosova ili postavljanje kontejnera na administrativne prelaze u kojima bi radili službenici zatvorenih opština.
„Mislim da nakon ’99. godine administrativna vlast Srbije se završava na administrativnim prelazima, zato se i zovu administrativni jer dotle Srbija administrira. Nakon toga Srbija se ne pita mnogo. Možda bi mogla da se pita, ukoliko bi, bez obzira na teško stanje i težak odnos prema Prištini, uspela da nađe sa Albancima neko rešenje za Srbe koji su ostali da žive na Kosovu, zajedničko. Međutim, ostaje samo na izjavama koje su prilično prazne i koje kosovskim Srbima ne znače mnogo i na terenu ne deluju uopšte ni pozitivno na Srbe koji su ostali ovde da žive“, ističe Vorgučić.
I dok su se svojevremeno zbog tablica ka Kosovu slali avioni i tenkovi, a Srbi na barikade, u poslednjih godinu dana sa Kosova su nestali dinar, pošte, opštinske službe i preduzeća, upravni okruzi, PIO fond, Dunav osiguranje, Uprava za trezor. Iz Beograda, Srbi su na sve to dobili podršku, razumevanje, zabrinutost i osudu za Kurtijev režim, sve je ostalo na rečima.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Upad kosovske policije u institucije na KiM
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare