Foto printscreen NOVA S

Šesti dan od početka izraelsko-palestinskog sukoba, vatra ne prestaje uprkos apelima iz celog sveta. U Gazi je broj poginulih u sukobima sa izraelskom vojskom povećan 122 osobe, uključujući 31 dete i 20 žena, dok 900 ljudi ranjeno. Izrealski mediji navode da je u toj državi poginulo devetoro ljudi, među njima dvoje dece, jedan vojnik i pet žena. O trenutnoj situaciji i mogućem raspletu sukoba, u emisiji “Probudi se”, govorili su novinar Milan Fogel i istraživač s Instituta za međunarodnu politiku i privredu, Slobodan Janković.

Pročitajte još...

Fogel, koji inače živi i radi u Izraelu, rekao je da je prethodne noći bilo nekoliko napada na grad u kojem živi, Aškelon, ali da nije bilo poginulih.

„Međutim, pričinjena je velika materijalna šteta. Bilo je oko 200 raketnih napada. Ovog puta su više skoncentrisani na jug, nisu išli ka severu, odnosno ka Tel Avivu. Verovatno je to posledica i velike aktivnosti izraelske avijacije. Mnogi ciljevi su bombardovani u pojasu Gaze. To je inače rezultat avijacije sa obaveštajnim službama, od koje dobijaju veoma precizne tačke na kojima se nalaze teroristi, odnosno rukovodioci Hamasa. Nažalost, noćas je tamo poginulo i šestoro dece”, objašnjava Fogel.

Foto printscreen NOVA S

Komentarišući nagoveštaje da bi moglo doći do primirja u narednih 48 sati, Fogel je kazao da je Hamas odbio prekid vatre i da se za sad ne zna da li će do toga doći.

“Postoji pritisak Amerike da se to učini, ali istovoremeno je Bajden izjavio da Izrael ima pravo da se brani. Kad izraelska strana ustanovi da je dovoljno učinila u uništavanju vojnih instalacija u pojasu Gaze, onda će doći do prekida vatre”, ističe on. 

Janković: Sukob nastao iz političkih razloga

Komentarišući sukob između Izraela i Palestina, Slobodan Janković kaže da je on posledica trenutnih političkih dešavanja na političkoj sceni.

Foto printscreen NOVA S

“Naravno, ovo je deo dugoročne strategije onih krugova koje, između ostalog, oličava Benjamin Netanjahu u samom Izraelu. Ta strategija podrazumeva da se pojas Gaze vrati u Izrael. Ta strategija nije javno obnarodovana, ali jedini način da oni to urede jeste tako što će onemogućiti Arapima da žive u pojasu Gaze. Naravno, to nije nešto što je državna strategija, ali ovo je izbilo sada zbog izbora i mogućnosti da lider opozicione partije Jair Lapid formira vladu. S druge strane, sukob je eskalirao i zbog mogućnosti da Fatah, koji predvodi Mahmud Abas, izgubi na palestinskim izborima, prvim koji bi trebalo da se održe posle 15 godina. Dakle, više strana ima kojima je odgovarao ovaj sukob”, smatra Jovanović.

Prema njegovim rečima, delovanje Hamasa je uzrokovano i nedavnim sukobima palestinaca i izraelske policije i vojske.

“Tada je počelo ovo granatiranje. Hamas je verovatno pretpostavljao da će na taj način poboljšati svoje šanse i svoj imidž među palestinskim arapima”, rekao je Jovanović.  

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar