Stari Savski most, jedan od prepoznatljivijih simbola Beograda, uskoro menja lokaciju. Planirano je da bude premešten i poveže Zemun sa Lidom, popularnim izletištem. Za sada ova lokacija izgleda kao najrealnija, ali kako prenosi "Politika", to je izazovan poduhvat pa zbog toga, premeštanje mosta u Zemun još nije definitivna odluka.
Zahtev za izdavanje dozvole za rušenje Starog Savskog mosta povučen je na zahtev podnosioca. Zatim, uoči otvaranja St. Ridžis hotela, podnet je potpuno novi zahtev za rušenje mosta, koji je još u toku.
„To je tkz. ne viđena dozvola. Ministar Vesić je rekao da postoji dozvola, da je izdata međutim nju nikada niko nije video, a ukoliko postoji takva dozvola, automatski značila da taj čovek koji je potpisao dozvolu može da dobije ozbiljnu krivičnu prijavu, s obzirom da nisu ispunjeni nikakvi uslovi da bi se dobila dozvola za rušenje mosta. Ne postoji elaborat izmeštanja saobraćaja, ne znamo kuda će saobraćaj ići, ne znamo kakav će most tu praviti, mnoge zaista proceduralne stvari, da ne ulazimo u to, nisu ispoštovane i nemoguće je dati zvanično i legalnu dozvolu. Ima velikih pravnih problema. Ono što znamo je da žele most da sruše.“, kaže Đorđe Miketić iz Združenih inicijativa i pokreta.
Stari Savski most, jedan simbola Beograda, ubrzo će biti premešten. Iako su najavili da će most možda dobiti novu funkciju povezivanja Zemuna sa Lidoom, što još nije konačna odluka. Mnogi građani smatraju da će ovom odlukom biti izgubljen originalan značaj i istorijski izgled.
Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu, smatra da na Savi svakako manjka mostova i da se nada da će, šta god vlast odlučila sa mostom, građane biti na vreme obavešteni.
„Nama treba ne jedan, nego više mostova na Savi. Koja će biti sudbina Starog Savskog mosta ne znamo, verovatno se razmišlja o tome da se on negde izmesti kao pešačko – biciklistički most, ali nadam se da će sve to biti trasparentno i da će biti dijaloga u društvu u tome“, Nikola Jovanović, Centar za lokalnu samoupravu.
Iz organizacije „Združene inicijative i pokreti“ smatraju da će se svi građani Srbije nepotrebno materijalno dodatno zadužiti zarad rušenja funkcionalnog mosta, čiju su temeljnu rekonstrukciju platili već pre 15 godina.
Deo javnosti koja se godinama protivi rušenju Starog savskog mosta i 20. oktobra organizovaće protest na platou kod Filozofskog fakulteta, pod sloganom „Ni korak dalje, most ostaje” u 17 časova, navedeno je u saopštenju neformalnog udruženja građana „Most ostaje”.
Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Savski most sele političari a ne struka