Kakvu igru igra Slovenija? Pokušava li država koja je svojim istupanjem srušila Jugoslaviju, ponovo da pomrsi konce i iskreira novi balkanski zaplet? Navodno je u fokusu zvaničnika iz Ljubljane, Bosna i Hercegovina, tačnije lobiranje slovenačkih zvaničnika da se mirnim putem razdvoje Sarajevo i Banja Luka. U čitavu priču, pod velom tajne, uključena je i Evropska unija.
Balkan bure baruta i Bosna kao fitilj. I to i nije neka novost. Vest je da bi taj fitilj mogla da zapali Slovenija i to uz pomoć Evropske unije. Zvuči nerealno, ali kažu, gde ima dima ima i vatre. Ukratko, slovenački premijer i predsednik, šalju signale da se završna faza raspada Jugoslavije valja okončati mirnim razlazom federacije i Srpske. Janez Janša je tim povodom Briselu navodno poslao jedan neformalni predlog.
„Našem kolegi u Briselu su u pres uredu Šarla Mišela potvrdili da je ‘non pejper’ primljen. On meni kaže, evo dobio sam to, pola sata kasnije pošalje mi rečenicu u kojoj su mu rekli, iz istog ureda, da oni ne mogu povrditi da su primili ‘non pejper’. Nisu rekli da ne postoji. Svi mi samo nagađamo šta u tom papiru piše“, rekao je urednik časopisa „Delo“ iz Ljubljane Novica Mihajlović.
Janša nije demantovao da dokument postoji. A dok se nagađa, šta stoji u njemu, na tu temu oslonio se i detalj iz nedavne posete predsednika Slovenije, Boruta Pahora Sarajevu, kada je članu Predsedništva Željku Komšiću, postavio pitanje: „Možete li se vi mirno razići?“
„Četrdeset dana je trebalo članovima Predsedništva da to iznesu u javnost, da bi možda mogli početi već polako sa svojom starom pričom i politikom o razjedinjenju što opet naravno izaziva priče, videli ste da je SDA potegnula rat, da se to bez rata neće desiti. Voleo bih ih pitati ko bi to ratovao kad nisu oni? „, kaže novinar iz Sarajeva Elvir Bucalo.
Zbog tog pitanja, na razgovor u Predsedništvo BiH pozvana je i ambasadorka Slovenije. Oglasio se Pahor uz reči da je protiv ideja o raspadu Bosne i Hercegovine i da je pitanje postavio zbog zabrinutosti. I pored toga, i Pahor i Janez Janša podigli su prašinu iz koje izlazi pitanje: da li bi i zašto ideju razdvajanja Sarajeva i Banja Luke, pokrenula Slovenija i to uz znanje Brisela?
„Ne čudi me previše retorika iz devedesetih. Janša je političar koji je nastao u devedesetim godinama. Niste samo vi zapeli u devedesetim. Ima nas još“, kaže Novica Mihajlović.
Prema mišljenju Elvira Bucala, Brisel će pristati apsolutno na sve.
„Sve što znači miran proces. Proveo sam najmanje 20 godina u Briselu. Njih ne interesuje svetla budućnost čak ni njihovog prostora. Njih interesuje sama funkcionalnost. Ako će BiH da postane funkcionalna na taj način, podjeljena, oni su za“, kaže Bucalo.
Portparol Evropske komisije Peter Stano izjavio je da je cela priča izmišljena. I pored toga, iz Srbije se javio čovek na kog smo pomalo i zaboravili.
„To nije ništa drugo nego poziv na nove sukobe i vraćanje u devedesete iz kojih Janša izgleda nikada nije izašao. Ovo je primer kako nacional-populisti olako potežu za rešenjima koja otvaraju na desetine novih problema u regionu. Izjava govori više o stanju u EU, nego o samom Janši.“, rekao je Rasim Ljajić iz SDPS.
A neki su se sigurno i zadovoljno osmehivali pomišljajući na Janšu. Milorad Dodik, rekao je juče da Republika Srpska ne razmišlja o samostalnosti koju će dobiti ratom, već da čeka trenutak za miran razlaz.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova s novinara Filipa Vidojevića možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar