Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je na otvaranju aerodroma Rosulje kod Kruševca da će držva uložiti novac i u borski aerodrom. Zašto je ova vest uznemirila građane Bora i šta bi postupak ekspropriacije značio istraživala je ekipa jutarnjih vesti na televiziji Nova S. Naime, borski aerodrom je najpre poklonjen republici a evo kakva će mu sada biti perpsektiva.

Borksi aerodrom je otvoren je 1986. godine, ali se trenutno na njegovoj kapiji nalazi katanac.

Odbornik u skupštini grada Bora, Dragan Marković pokušao je da objasni šta se sve dešavalo na ovom aerodromu od te 1986. godine.

– Od tada je ovaj aerodrom imao neku istoriju koja nije najsjajnija. Radio je sa prekidima i većina su to bili sportski letovi ali je uvek bilo najave, pogotovo posle ovih ratova na našim prostorima, da će on biti stavljen u funkciju i za neke komercijlane letove. To je izjavio i gospodin Vučić u junu ove godine, da će biti stavljen u funkciju, međutim ovaj aerodrom je stavljen u ekspropriaciju. Ušao je u taj postupak i njega prosto neće biti u skorije vreme, iako su odbornici SNS-a i SPS-a 2020. godine pod izgovorom da će ovaj aerodrom biti stavljen u funkciju, poklonili isti republici. Aerodrom i 60 hektara zemljišta, vrednog zemljišta. koje košta više stotina miliona dinara – rekao je Marković. za jutarnje vesti na televiziji Nova S.

Šta ovaj proces ekspropiracije znači i kome je aerodrom poklonjen i ko može da koristi to zemljište i ko ima nad njim primat, još nije jasno građanima Bora.

– Katanac na aerodromu stoji već dve godine, niko ga ne koristi, sam proces ekspropriacije znači da će on biti stavljen u funkciju rudarenja, nestaće, ovog aerodroma neće biti iako je predsednik Vučić izjavio da će biti stavljen u funkciju. Do duše, oni su rekli da će ovaj aerodrom deset godina funkcionisati a za to vreme izgradiće novi aerodrom, zato je i gradonačelnik Bora prilikom predaje aerodroma republici rekao da će on pod krilima „Aerodromi Srbije“ imati dobru perspektivu. Vidimo kakva je perspektiva – rekao je Marković i dodao da po njegovim saznanjima kineska kompanija za rudarenje „Ziđin“ još uvek ne koristi ovo zemljište, ali…

– Priprema se preuzimanje zemljišta oko aerodroma čim je ono ušlo u proces ekspropriacije, to znači da će ubrzo za određena sredstva koja će se verovatno sliti u budžet Republike Srbije aerodrom preći u ruke „Ziđin majninga“, stoprocentno strane firme i onda će ceo ovaj prostor biti zaokružen kao rudarsko zemljište, od ovog aerodroma neće ostati ništa – zaključuje Marković i dodaje da on ne zna za površinu u Boru gde bi aerodrom mogao da bude preseljen.

– To je neka povrišina koju samo SNS i verovatno Vučić znaju. Ja sam ubeđen da niko u Boru ne zna gde je to mesto gde bi ovaj aerodrom bio premešten – zaključuje Marković.

BONUS VIDEO: Ministarka Mihjalovića nazvala Ćutu štetočinom zbog sednice u Majdanpeku

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar