Dok odbori SNS-a širom zemlje horski traže smenu Nebojše Stefanovića, javnost i dalje pokušava da sazna šta je pravi razlog takve odluke. Prisluškivanje predsednika i ugrožavanje njegove bezbednosti nezvanično se provlače kao mogući okidači za takvu odluku. Za to vreme, izbegavajući precizan odgovor, naprednjaci tvrde da je na delu klasičan demokratski proces i da svako od članova ima slobodu da nezavisno odluči o Stefanovićevoj sudbini.
Reporter: Filip Vidojević
Ruke se podižu jednoglasno, a, naprednjaci tvrde da pravo na samostalno mišljenje imaju svi. Stefanoviću je okrenuo leđa i stranački jak i važan, novosadski odbor, uz, do sada možda i najkonkretnije obrazloženje.
„… Dovođenje u pitanje bezbednosti predsednika Srbije koji je duže vreme prisluškivan, najveći je razlog za smenu bivšeg ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića. Njegovo nereagovanje govori ili o njegovoj nesposobnosti ili o direktnoj nameri da naudi bezbednosti predsednika Aleksandra Vučića.“
Nešto južnije, u Beogradu, ne toliko konkretno kao kolege iz Vojvodine, svoje mišljenje o onome što se dešava izneo je i zamenik gradonačelnika. On je takođe podigao ruku za smenu.
„Opštinski odbor Vračar je doneo odluku da se zatraži smena Nebojše Stefanovića kao predsednika gradskog odbora iz vrlo jednostavnog razloga, zato što je procenjeno da način na koji su se pojavile informacije u medijima, o tome da je ugrožena bezbednost predsednika republike. Niko ko je član SNS ne sme da bude deo takvih procesa“, rekao je Goran Vesić.
Slučaj neovlašćenog prisluškivanja predsednika i dalje je u predistražnoj fazi. I pored toga, Stefanoviću je u SNS-u već presuđeno.
„Članovi imaju pravo na svoje mišljenje. Nemojte očekivati od članova da imaju dokaz. Oni mogu da sami odluče da li je neko radio dobro ili nije“ kazao je zamenik gradonačelnika.
Ako ne možemo očekivati da imaju dokaz, postavlja se pitanje: zbog čega se u tom smislu Stefanović otpisuje i na osnovu čega se jednoglasno podižu ruke?
„Pripadnici ministarstva unutrašnjih poslova na osnovu odluke suda primenjivali mere kojima se zadire u privatnost građana prema inkriminisanim licima. Očigledno je da je predsednik u nekom vremenu ostvarivao kontakte sa tim inkriminisanim licima. Mislim da se aktuelni predsednik boji sadržaja tih razgovora a još više se boji do koga su doprli i to je ono sto on ne moze da oprosti Nebojši Stefanoviću….“ kaže Momir Stojanović, bivši načelnik VBA.
Stojanović tvrdi da su nakon kontakta prisluškivanih lica i Vučića, oni koji sprovode tu meru morali o tome da obaveste ministra policije, a on predsednika zemlje. Pretpostavlja se, da se iz nekog razloga to nije dogodilo i da u tome leži razlog trenutnog procesa.
„S obzirom na stanje u MUP-u i onima koji su rukovodili poslednjih godina u MUP-u od gospođe Ivnković, Milička i drugih nekompetentnih ljudi, ja verujem da se to moglo dešavati a da on ne zna. I imam pretpostavku da moguće da ne zna. To ga ne opravdava odgovornosti. To govori kakvo je stanje u MUP“ ističe Stojanović.
Podsećamo da je Vulin rekao dasu snimljena 1882 razgovora sa 26 ljudi sa kojima su razgovarali Vučić i članovi njegove porodice i da niko nije kršio zakon. Stefanović je pre nekoliko dana televiziji N1 na pitanje, da li je imao saznaja o tome, rekao da se neće izjašnjavati sve dok traje istraga.
Trenutno je glavno pitanje, u kakvom statusu i na kojoj poziciji će Stefanović dočekati kraj istrage.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar