Jučerašnja rasprava u Skupštini je završena-nastavak sednice je danas u 10. A na dnevnom redu je dugo očekivani predlog opozicije o zabrani iskopavanja bora i litijuma. Nepojavljivanje svih opozicionih poslanika na vreme- vlast je iskoristila da pokaže kako je opozicija nesposobna- i početak sednice odloži a i u nastavku nije se ton mnogo razlikovao. Šta smo čuli prvog dana - Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Već na početku sednice, odmah posle himne, predsednica parlamenta i naprednjačka većina pokazuju ko će voditi glavnu reč na sednici koju je tražila opozicija.

„Radi utvrđivanja broja poslanika prisutnih u sali da ubace svoj eidentifikacione kartice u posalničke jedinice elektronskog isstema za glasanje“, poručila je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije.

Naprednjaci sede u sali i ne ubacuju kartice. Poen ide SNSu

„Danas u sali od tih 86 poslanika bili je negde 69, 67 u poslednjem trenutku 69 poslanika tako da 15 poslnaika od onih koji su potpisali zahtev tza održavanje senidce nije bilo u sali. I to dovoljno govori koliko j etim ljudima uopšte stalo da sednica počne“, rekao je Milenko Jovanov iz Srpske napredne stranke.

Kvorum za održavanje sednice koju je tražila opozicija dala je naprednjačka većina. Da narod vidi da je opozicija nesposobna i nezaintzeresovana hoće većina, da narod vidi koje za a ko portiv iskopavanja litijuma u srbiji hoće opozicija

„Neka ljudi konačno vide i čuju ko je ko strani plaćenik i PR Rio Tinta, a ko se bori za normalan život u Srbiji“, rekla je predlagač zakona Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka.

Danijela Nestorović, kao predlagač, ima neograničeno vreme da obrazloži zakon koji predlaže. I obrazlagala je duže od dva sata. Od pročitanih mišljenja sudija Ustavnog suda, stručnjaka i akademika, nekadašnje premijerke Ane Brnabić , preko delove iz knjige „Projekat Jadar šta je poznato“, biografija akademika, naučnika i profesora koji su protiv rudnika litijuma, do istorije poslovanja kompanije Rio Tinto.

„Nikada se od kada je srba veća opasnost nad nama nije nadvila. evropska unija nas podržava u samouništenju a narod ne zna ništa, opijen. njihova deca nisu ovde niti će biti, ni deca njihove dece. Znam da će sada uspediti optužbe da je najgori najgluplčji zakon na svetu , daćete tražiti slovne greške sve uporteđivati sa Trećim okom, vređajući me da sam najgori pravnik, na jružnijaposlanica i sve što ste spremili ali ako j eto najbolje što umate samo izvolite“, rekla je Nestorović.

Prvi protivargument većine: Opozicija nema pojma

„Ovi diletanti su ovim predlogom zakona hteli da ekonomski osakate Srbiju i brutalna laž je da nisu potrebna nikakva ekonomska sredstva da bi se ovaj zakon sprovodio, kako su naveli. sve kopmanije koje su prethodnih godin anešto ulagale, sticale neke dozvole, sticale imovinu, posle usvajanje ove zabrane tužiole bi srbiju za naknadu štete“, rekla je poslanica Milica Nikolić.

Drugi argument, kriva je bivša vlast

„Rio Sava je došla 2001. u vreme vlade Zorana Đinđića. Rio Sava je prvu doizvolu za izvođenje geološki u Loznici dobila 8. juna 2004. u to vreme permijer Srbije je bio Vojislav Koštunica iz DSS-a, naslednici te stranke danas su potpisnici preldoga ovog zakona“, rekla je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.

Ministarka u Vladi Srbije kao mašući papirima usred skupštine, u odbranu projekta, navodi da bi Jadar bi bio podzemni rudnik na dubini od 370 do 650 metara, da bi se preko 70 odsto potreba za vodom podmirivalo iz sopstvenih izvora, putem prikupljanja atmosferskih voda, da će otpad biti u čvrstom, a ne u tečnom obliku, da će Projekat Jadar plaćati jednu od viših rudnih renti na svetu, od 5 % kao i da projekat utiče na 52 stalno naseljana domaćinstva, od kojih je 51 već dobrovoljno raseljeno.

„Ja ne znam šta je veći pokazatelj toga da govorite neistine i zaluđujete narod ako se jedne strane imanja i dedovinu kao je rečeno prodate rio tinstu a sa druge strane izlazite ne proteste protiv projekta. tako smo mogli da vidimo na protrestu u Loznici, na fotografiji naime ženu DIjanu Đedović, liderku SSP koja je izgubila na izborima u Loznici, a na protestu je bio i Božidar Đedović koji je sa bratom prodao zemlju i kuću Rio Tintu“, rekla je Đedović Handanović i dodala da su tu nekretninu naplatiti 76.763 evra.

„Kokanović je sa drugim sugrađanim a i bratom Zvonkom potpisao saglasnost i odgovorio pozitivno na predlog Rio Tinta za otkup imovine u Brezjaku u kome prihvata ponudu za useve, voćke gde se traži cena, navodim, za poslovne objekte 1800, za poljoprivredna i šumska zemljišta 300 evra po aru“, rekla je Đedović Handanović.

Izlaganje ministarke energetike izazvalo je opoziciju.

„Ono što je ona danas uradila je skandalozno. A to je da iznosi podatke iz privatnih ugovora građana Srbije i privatne kompanmije i to još jedino notar može da zna. Pošto mi znamo da porodica Đedović kao i Kokanović i Petković nije ministarki Đedović nikada dala svoje ugovore možemo samo da sumnjamo na kompaniju Rio Tinto kao direktni lobista koji se ovde pojavila jer notar da je to uradio izgubio bi licencu za rad“, rekla je Marinika Tepić iz Stranke slobode i pravde.

„Gospođo Đedović vas šalju u Skupštini gde sede iskusni poslanici koji imaju istorijsko pamćenje. Vi ste bili mladi 98. ja vam ne zameram. Ali 98. došla je u Srbiju neka firma US Borax, ćerka firma Rio Tinta i dobila ekperimentalnu dozvolu da istražuje na teritoriji Jadra i probnu dozvolu i nećete verovati ko je bio u vladi 98. godine Mirka Marjanovića. Potpredsednik Tomislav Nikolić, ministar za ekonomsku i vlansičku transformaciju Jorgovanka Tabaković, i nećete verovati da je bio ministar informisanja Aleksandar Vučić“, odgovorio je Srđan Milivojević iz Demokratske stranke.

„Mogao je Rio Tinto da dođe i u VI veku ali ste im vi promenom zakona o rudarstvu 2006. godine dali eksploataciona prava, niko nakon toga nije mogao da promeni“, rekla je Ana Brnabić iz poslaničke klupe.

Uoči sednice pokret Kreni-promeni je podneo krivičnu prijavu protiv predsednice Skupštine Ane Brnabić i nekadašnjeg predsednika parlamenta Vladimira Orlića zbog izostavljanja sa dnevnog reda Narodne inicijative za donošenja zakona o zabrani eksploatacije litijuma, podnete 2022. godine. Krivične prijave zbog krađe narodne inicijative u martu 2023. podneli su protiv Vladimira Orlića i Ivice Dačića poslanici ZLF. Do danas nisu dobili nikakvu informaciju iz tužilaštva.

Za to vreme predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Nemačkoj se sreo sa kancelarom Olafom Šolcom.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Litijum napokon pred Skupštinom: Koji su ključni momenti prvog dana zasedanja?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar