Posle deset meseci, probijanja rokova, uvećanja troškova i ukupno 6 i po miliona evra otvoren je rekonstruisani Trg Nikole Pašića. Beograd je dobio još jedan sivi pločnik, sve je kao i pre, isti spomenik, iste klupe manje zelenila i fontana koja liči na betonsko korito. Šta je Beograd dobio za velike pare, a iako je otvoreno čini se da nije sasvim završeno? Više u priči Ane Zulbehari, reporterke Dnevnika na TV Nova.
Ovako je Trg Nikole Pašića izgledao pre nešto više od 9 meseci.
„I evo, konačno je i to došlo, danas počinju radovi, ako ne bude problema do jeseni bi trebalo da budu gotovi, vrednost radova je 584 miliona dinara“, rekao je tada Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda.
Koštalo je skoro 633 miliona, radilo se dugo, mada radnika ima i dalje, ali zvanično je rekonstrukcija zavrešena, mada to nije proglasio onaj koji je u februrau otvorio radove.
„Pozivam vas sve da dođete i posetite novootvoreni Trg Nikole Pašića“, rekao je Luka Petrović, sekretar za investicije.
Oni koji su ga posetili zadovoljni su što su meseci provlačenja izeđu ograda i mašina završeni, ne i rezultatima radova.
„Draži mi je bivši trg, da li to zato što sam odrasla uz njega ili zato što je objektivno lepši, šta ti nedostaje ovde, čini mi se da je bilo više zelenila i naravno stara fontana koja je bila simbol oovg trga. Gore nego što je bilo, ne znam čemu sve ovo, nisu univelisane ove kocke, već su barice tamo i tamo, onda ništa nije u ravni, kao da nije dobro urađeno ispod, onda fontana, nema one česme gde će da se pije voda, ioanko nema dovojno javnih česama u gradu. Prazno, hoće li biti ponovo fontane. Meni se ranije činilo malo lepišim, možda kada bude zelenije pa ćemo d avidimo, za sad, nije me preterano oduševio u svakom slučaju. Nadam se da će biti više zelenila, dosta nam je kamenja i pločnika, eto tome se nadam“, kažu Beograđani.
Spomenik Nikoli Pašiću po kome trg nosi ime ostao je isti, pesvučene su pločice, postavljene nove klupe, rasveta, žardinjere, doduše još prazne. Najupečatljiviji detalj, promenjena je fontana – više nema prepeoznatljivog vodoskoka u pravcu nekadašnjeg doma sindikata, ali se u novoj, koja za sada liči na betonsko korito, nazire neka instalacija, čiju ćemo funkciju možda otkriti s vremenom.
Umesto najavljenih 210, rekonstrukcija trgaje trajala je 285 dana. Otezali su se rokovi, ali i cena, u maju 25 miliona dinara, a u septemrbu su troškovi narasli za još 23 miliona.
I dobili smo, kaže arhitekta Bojan Kovačević, umiven trg.
„Ja ne vidim da je ovo završeno u fizičkom smilsu, da li je u nekom pravnom, političkom i propagandmom smislu to trebalo otvoriti, nije argument, svi vide da to nije tako. Mnogi građani ne primećuju jedan detalj da ovo nije beton, kao što mnogi pričaju, nego je popločano kamenom, koji će se u nekim uslovima osunčanosti primećivati mnogo bolje. a sa druge strane, ne vidi se nikakav bitan napredak ovog prostora“, rekao je Bojan Kovačević, arhitekta.
Podseća, pobednici konkursa za rekonstrukciju trga prvobitno nisu planirali fontanu, ali je ona naknadno dodata u projekat, i trebalo je da izgleda kao ona koja se na ovom mestu nalazila pre 40 godina.
„Pa su ni ubacili u svoja razmišljanja fontanu, koja je malo čudnog oblika u odnosu na onu raniju, u arhitekturi su poslednjih 10 godina popularni izduženi jako bazeni za privatne kuće i vile u evropi i americi za plivanje vlasnika vile, a ova proporcija ovde je malo iznenađujuća“, kaže Kovačević.
Rekonstrukciju trga Nikole Pašića, potpredsednica beogradskog odbora ssp Anu Gođevac – opisuje jednom rečju.
„Fijasko, bukvalno ništa, oni su potrošili prkeo 6 miliona evra, potrošili su preko 10 meseci i nisu dobili ništa osim što je smanjena fontana, prebačena česma i verovatno su zamenjene ploče u koje uvek ugrade i svoju korupciju“, kaže Ana Gođevac, iz Stranke slobode i pravde.
Kako kaže, u pitanju je još jedan simbol nesposobnosti, bahatosti i nepoštovanja građana.
„Ista grupa ponuđača je radila i Tašmajdan, ako se sećate, Lotex je radio smanjenu dubinu, a sada je ista grupa ponuđača radila produbljivanje bazena, jasno je o čemu je ovde reč i da je to neka vrsta sprege tih izvođača radova i vlasti, koji raove poslove koji zaista bg nisu uopšte potrebni“, zaključuje Gođevac.
A pre dva dana grad je izabrao firmu iz Valjeva za tehnički pregled. U naredne dve godine anliziraće dokumentaciju, izvedene radove i napraviti izveštaj. Za tu stavku iz gradskog budžeta predviđeno je dodatnih 2.4 miliona dinara.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Otvoren Trg Nikole Pašića posle devet meseci: Šta se promenilo u odnosu na pređašnji izgled?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare