Reprezentativni sindikati prosvete najavili su da će od sledeće nedelje časovi biti skraćeni na 30 minuta u nekolik drugih gradova, nakon što su ove nedelje skraćeno radila većina škola u beogradu i Požarevcu. Taj vid protesta će svake sedmice naizmenično biti održavan u školama u nekom od delova Srbije. Sindikati prosvete insistiraju na zahtevu da nastavnici moraju imati platu koja je najmanje na nivou prosečne plate u Srbiji i da država ne sme imati za štošta drugo a da za prosvetu nema. Nastavlja Dina Cepenjor, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Škole na teritoriji Srbiji cirkularno štrajkuju. U Beogradu i Požarevcu, u velikoj većini osnovnih i srednjih škola za kraj časa zvonilo je posle 30 minuta. Prosvetari godinama vape da im je dostojanstvo uništeno a plate male. Izgleda da ova godina, godina prejakog vapaja, samo što ga nadležni ne čuju.

„Beograd ovog puta štrajkuje kao nikada do sada, negde oko 70 posto begradskih škola je u protestu sa skraćenjem časova na 30 minuta nikada nije bilo toliko jedinstvo čak i među kolegama koji nisu članovi sindikata, a članovi sindikata u potpunosti su razumeli poruku koju treba da pošaljemo javnosti i nadležnima“, kažeSnežana Romandić Unija sindikata škola Beograd.

„Naša školska uprava je 80 posto pa i više u nekoj vrsti zakonskog štrajka. Ako kažemo da je 20 škola na režimu rada 45 minuta, 40 škola je na režimu rada 30 minuta i 36 škola je mešovito to vam govori da je veliki broj kolega uključen u celu ovu priču“, kaže Jasminka Marić iz Školske uprave Požarevac.

„Nikada nije bio veći odziv bar ne u poslednjih desetak godina, u ovom trenutku samo dve gimnazije u Beogradu nisu u totalnom štrajku“, rekla je Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.

Zahtevaju da Vlada ispuni ono na šta se obavezala u protokolu koji je pre godinu dana potpisala sa sindikatima, da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom od 1. januara 2025.

„Mi ne možemo da prihvatimo da odgovorna država kaže nema para za ono što su potpisali prošle godine“, ističe Dobrivoje Marjanović predsednik Unije SPRS.

Iako žele ono na šta se Vlada obavezala a nije im dala, neko dobija instrukcije da ih ućutka kada traže ono što nisu dobili.

„Opet od direktora koji se plaše zarad šake političke promocije i neke dobiti da zaustave to u školama pa se dešava situacija da imao kolektiv u kojem samo jedan zaposleni želi da radi 45 minuta kada je potpuna obustava u pitanju, zamislite kakvo je to maltretiranje“, kaže Marić.

„Određeni direktori traže spiskove svakodnevno da se dostave, dolaze vanredne inspekcije koje traže odluke o štrajku kao da to nismo dostavili na vreme ili čak postoje direktori koji traže da se već sada u toku štrajka prave određeni planovi nadoknade“, upozorava Romandić.

PROČITAJTE JOŠ:

„Uglavnom su ti pritisci sofisticirani i pritisak se vrši na najslabije karike a najslabije karike su kolege koje su zaposlene na određeno vreme“, smatra Markov.

Ministar finansija Siniša Mali kaže da je budžetom za narednu godinu planirano povećanje plata u prosveti za 11 odsto i da će prosečna plata u Srbiji u decembru biti veća od 900 evra.

„Sa predloženim povećanjem koje oni planiraju mi ne da nećemo biti blizu republičkog proseka nego ćemo biti na istom odstojanju. Trenutna plata je 86.681 dinar“, kaže Marjanović.

Posle Beograda i Požarevca, od 13. do 15. novembra tridesetominutne časove imaće osnovne i srednje škole u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru, Valjevu, budući da su 11. i 12. novembra đaci na jesenjem raspustu. Od 18. do 22. novembra časovi će biti skraćeni u školama na području Kragujevca, Čačka, Kraljeva, Užica, a od 25. do 29. novembra u školskim upravama Niš, Jagodina, Leskovac i Zaječar.

„Ukoliko dođe do dodatnih pritisaka na zaposlene u obrazovanju, pošto najavljuju umanjenje zarada ovako malih još za te osnovice koje postoje a vezano za štrajk, tada ćemo sigurno pozvati naše kolege da burnije reaguju nego sada“, upozorava Marjanović.

Sindikati uveravaju da učenici nisu ugroženi štrajkom jer je obaveza direktora da kod nastavnika koji ne žele da protestuju pojačaju dežurstva, pa oni čuvaju decu tih 15 minuta nakon što izađu sa časa kada prođe 30 minuta. Prošlo je osam dana od poslednjeg protesta prosvetara a od tada ih niko iz vlasti nije kontaktirao. Naredne aktivnosti će sprovoditi kada predloženi budžet uđe na razmatranje u skupštini.

„Staće nam škole draga moja Slavice, dragi moj Miloše i dragi Siniša Mali, bez obzira što ih vi sređujete uređujete i želite da se što bolje spoljašnji izgled i unutrašnji sredi u školama neće imati ko da radi budemo li ovako nastavili“. kaže Marić.

Bez obzira na proteste, upozorenja prosvetnih radnika, ponižavanje nastavnika, tragedije…vlast nastavlja da ignoriše i apele i zahteve, i da krši dogovore koje sklapa sa prsvetarima kalkulišući kako da za one koji nam čuvaju i obrazuju decu na kraju nikad nema dovoljno novca.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Turbulencije u prosveti: Ugao roditelja i đaka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare